Poláci se už s Američany o raketové základně domluvili

Varšava - Polsko se podle všeho dohodlo se Spojenými státy na podobě vstupní smlouvy o umístění části protiraketového štítu na polském území. Rozhovory o umístění části protiraketového štítu na polském území dnes ukončily. Nyní je na polském vedení, aby rozhodlo, zda se základnou souhlasí. 

Údajně je hotová předběžná podoba smlouvy. O tom, že rozhovory mezi Polskem a Spojenými státy o základně s protiraketovými střelami byly dotaženy do konce a čeká se na souhlas politiků, se mluví i v Praze. V Česku má totiž stát druhá část plánovaného protiraketového deštníku, radar.

Premiér Donald Tusk v úterý řekl, že není vyloučeno, že dohoda mezi USA a Polskem bude podepsána během návštěvy americké ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, která je ohlášena na příští týden. Šéf polské vlády ale zdůraznil, že podmínkou je to, aby vláda měla záruku, že v souvislosti se základnou vzroste bezpečnost země.

Protiraketový štít má sestávat ze sila s deseti střelami, které by měly být schopny zneškodnit nepřátelskou raketu ze zemí, jako je Írán či KLDR. Se silem by podle amerických plánů měl být propojen radar, který by Američané rádi postavili na českém území. Praha se s Washingtonem o hlavní smlouvě k radaru už dohodla, 8. července ji má do Česka přijet podepsat Riceová.

Američané v úterý vyjádřili naděje, že dohoda může být uzavřena už brzy. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tom Casey řekl, že doufá v uzavření dohody s Poláky „ve velmi blízké budoucnosti“. Nechtěl ale předpovídat, zda to bude „za týden nebo dva“.