Írán zvažuje otevření diplomatického úřadu USA a obnovení přímých letů

New York - Írán je ochoten zvážit otevření diplomatického zastoupení USA v Teheránu a vyzval k obnovení přímého leteckého spojení mezi oběma zeměmi. Prohlásil to v noci na dnešek íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí během návštěvy sídla OSN v New Yorku.

„Loni Írán navrhl obnovení přímého leteckého spojení s USA. Letos přišli Američané s myšlenkou na otevření své zájmové sekce v Teheránu, obdobné, jakou my máme ve Washingtonu,“ řekl Mottakí. „Zdá se mi, že oba návrhy by měly být oběma zeměmi zváženy,“ dodal.

Washington přerušil diplomatické styky s Íránem během krize kolem obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu radikálními islamistickými studenty v letech 1979 až 1981. Tehdy studenti drželi 52 amerických diplomatů 444 dní jako rukojmí.

Americké zájmy v Íránu nyní zastupuje Švýcarsko. Írán má svou zájmovou sekci na pákistánském velvyslanectví ve Washingtonu.

Mottakí již ve středu naznačil možné zlepšení vztahů mezi USA a Íránem. V prohlášení pro média označil červnovou nabídku na řešení sporu o íránský jaderný program, předloženou stálými členskými zeměmi Rady bezpečnosti OSN spolu s Německem, za konstruktivnější než předchozí a přislíbil velmi brzkou odpověď Teheránu. „Konstruktivní prohlášení a postupy spolu s dřívějšími návrhy v jaderné oblasti otevřely cestu ke vzniku zcela nové atmosféry,“ řekl. Spekulace médií o možném leteckém úderu na íránská jaderná zařízení označil za „psychologický boj“. „Ani Izrael, ani USA nejsou v situaci, aby mohly zahájit válku,“ zdůraznil.