Kypr schválil Lisabonskou smlouvu

Nikósie - Kyperský parlament schválil Lisabonskou smlouvu o reformách institucí Evropské unie. Ratifikace tak proběhla už ve 20 zemích z evropské sedmadvacítky. Osud smlouvy z Lisabonu zůstává i tak nejasný, protože v červnu ji v referendu odmítli Irové. Smlouva přitom může začít platit podle současných pravidel jen tehdy, pokud s ní vysloví souhlas ve všech členských zemích. Jednokomorová kyperská Sněmovna reprezentantů smlouvu podle očekávání schválila výraznou většinou.

Pro se vyslovilo 31 kyperských poslanců, 17 jich bylo proti. Potvrzuje se tak přání většiny evropských státníků, že i přes irské „ne“ by se mělo v procesu ratifikace pokračovat. 

Na několik zemí se stále ještě čeká. V Německu sice dokument schválil parlament, ale ještě ho nepodepsal prezident, který čeká na vyjádření ústavního soudu. Na názor ústavního soudu se čeká i v Česku, čeští zákonodárci ale budou o smlouvě hlasovat teprve poté, co soud zveřejní svůj nález.

Velkou neznámou je navíc i to, jak by se v případě schválení smlouvy zachoval prezident Václav Klaus. Ten totiž jako jediný z evropských vrcholných politiků smlouvu veřejně označil za mrtvou.

Na podpis prezidenta smlouva čeká také v Polsku. Lech Kaczyński dokument zatím podepsat odmítl a řekl, že tak učiní pouze v případě, že se smlouvou vysloví souhlas i Irové.

Smlouvu odsouhlasila také jedna komora parlamentu v Nizozemsku a Španělsku a obě komory v Belgii, kde ale chybí souhlas několika regionálních parlamentů. Hlasování se zatím nekonalo v Itálii a Švédsku.