Kolumbijská armáda se zmocnila výbušnin FARC

Bogotá - Kolumbijští vojáci odhalili díky informátorům v pátek večer nedaleko Bogoty skrýš s více jak tunou výbušnin. Tu chtěli povstalci z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) zřejmě v nejbližších dnech použít k útokům v hlavním městě.

Vojáci při armádní operaci na statku v Bojacá asi 40 kilometrů západně od metropole našli 1027 kilogramů výbušniny. Při akci však nebyl nikdo zatčen, protože osobám hlídajícím pytle s výbušninami se podařilo před příchodem vojáků uprchnout.

Kolumbijské úřady uskutečňují setrvale zvláštní akce, aby předešly možným atentátům především po středečním osvobození kolumbijské političky Ingrid Betancourtové a dalších 14 zajatců včetně tří Američanů z rukou FARC.

„V posledních dnech byly zesíleny kontroly i armádní operace v obcích v okolí hlavního města i v něm samotném, aby se předešlo zločineckým akcím FARC,“ sdělil generál Luis Eduardo Pérez.

V letošním roce povstalci uskutečnili jen menší útoky odvetou za úspěšné operace vojáků, například za smrt tří vysokých vůdců FARC. V červnu byli při raketovém útoku v Bogotě zraněni čtyři policisté necelé dva týdny poté, co povstalci potvrdili úmrtí svého historického nejvyššího vůdce.