Srbský parlament potvrdil novou proevropskou vládu

Bělehrad - Nová bělehradská koaliční vláda premiéra Mirka Cvetkoviče tvořená zástupci proevropské Demokratické strany (DS) prezidenta Borise Tadiče a socialisty dnes získala důvěru srbského parlamentu. Hlavní prioritou kabinetu má být rychlé přibližování a vstup do Evropské unie. Důraz chce klást i na urychlení rozvoje domácí ekonomiky a na boj se zločinem a korupcí. Kosovo považuje nová vláda i nadále za součást Srbska.

Vládu vzešlou po šestitýdenních jednáních z dohody DS a socialistů podpořilo 127 poslanců ze 154 hlasujících. Cvetković, bývalý ministr financí, v parlamentu slíbil pro letošek sedmiprocentní nárůst hrubého domácího produktu. Okamžitě hodlá zákonodárnému sboru předložit také stabilizační a asociační dohodu s EU. Ta je předstupněm budoucího členství, předchozí vláda Vojislava Koštunici ji odmítla.

Cvetković zároveň vyjádřil naději, že Srbsko získá status kandidáta členství v EU koncem roku nebo v roce 2009. „Máme v plánu, že na konci mandátu této vlády bude Srbsko připraveno vstoupit do Evropské unie,“ řekl Cvetković poslancům.

Nový kabinet podle čerstvě schváleného premiéra nikdy neuzná nezávislost Kosova. „Vláda ve spolupráci s ostatními vládními orgány podnikne všechny legislativní a diplomatické kroky, aby zachovala Kosovo jako integrální součást Srbské republiky,“ uvedl Cvetković. Zdůraznil také, že Srbsko nevzdá diplomatický boj za Kosovo a vytvoří fondy pro etnické Srby.

Vládní prohlášení ale zpochybňuje nacionalistická opozice. Srbská radikální strana Tomislava Nikoliče viní vládu, že plánuje vzdát se Kosova právě výměnou za členství v EU.