Britský žoldák dostal v Rovníkové Guineji 34 let, prý chtěl svrhnout režim

Malabo - Soud v Rovníkové Guineji poslal bývalého britského vojáka Simona Manna na 34 let do vězení. Pro šestapadesátiletého muže znamená trest téměř totéž co doživotí. Mann se minulý měsíc přiznal, že se v roce 2004 podílel na plánovaní násilného převratu. Tvrdí ale, že hlavním organizátorem byli mezinárodní byznysmeni, včetně syna bývalé britské premiérky Marka Thatchera. Mann byl zatčen v Zimbabwe, když se snažil do země propašovat zbraně.

V březnu 2004 přistáĺo v Zimabwe 69 ozbrojenců v čele s bývalým důstojníkem britských speciálních jednotek Simonem Mannem. Zimbabwské úřady je okamžitě zatkli. Podle nich  mířili do Rovníkové Guieneje, aby svrhli tamního diktátora Obianga Nguemi. Mann putoval za mříže. Guinejské justici ho Zimbabwe vydalo po 4 letech věznění. 

Mann se nakonec k pokusu o puč přiznal. Udal ale také své velitele. Podle jeho výpovědi schválilo převrat kvůli svým obchodním zájmům Španělsko i Jihoafrická republika. Hlavou spiknutí nebyl podle Manna nikdo jiný než Mark Thatcher, syn bývalé britské premiérky, a boss mezinárodního obchodu Eli Calil, libanonský milionář žijící v Londýně. Ti prý chtěli nahradit prezidenta Nguemu opozičním lídrem Severem Motem.

Mann doufá v milost prezidenta, kterého měl zabít

Calil a Thatcher jakoukoli účast na spiknutí proti guinejskému prezidentovi popřeli. Guinejský prokurátor ale prý bude usilovat o jejich vydání a odsouzení v Rovníkové Guineji.

Thatchera zatkla jihoafrická policie. Procesu za obchod se zbraněmi se ale vyhnul zaplacením kauce ve výši v přepočtu téměř sedmi milionů korun. Odsouzený Simon Mann teď může doufat především v milost vládce, kterého měl zabít.

Rovníková Guinea je přímořský stát ve Střední Africe, sousedí s Kamerunem a Gabonem. Patřila ke španělským koloniím a španělština je zde dodnes oficiálním jazykem. Je to jeden z nejmenších státu v Africe, její rozloha činí pouze 28 051 km². Je také nejmenším státem v rámci členů OSN v pevninské Africe. Objev značných zásob ropy v současné době je změnou pro politický a ekonomický status v zemi.