Riceová: USA o raketách jednají i s Litvou, Polsko má ale stále přednost

Praha - USA jednají o protiraketovém štítu se všemi, kdo o něj mají zájem, tedy i s Litvou. V exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi to dnes uvedla americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová s tím, že v první řadě ale Spojené státy vedou rozhovory s Poláky. Proti umístění protiraketových střel v Litvě v případě, že jednání s Polskem selžou, se ostře staví Rusko.

Riceová dnes v Praze se svým českým resortním kolegou Karlem Schwarzenbergem podepsala dohodu o radarové základně na českém území. Ta je součástí protiraketového štítu, jehož druhá složka - obranné rakety - má být umístěna právě v Polsku. Varšava ale jednání s Washingtonem ještě neukončila a umístění raket podmiňuje americkou pomocí s modernizací polské armády.

Jednání s Litvou nejsou podle Riceové nástrojem, jak přimět Poláky k ústupkům. USA podle ní jednají se všemi zeměmi, které mají zájem, a doufají, že se do protiraketového systému v té či oné míře zapojí mnohé státy. Šéfka americké diplomacie se neobává ani nedostatečné podpory štítu ze strany amerického Kongresu. Nejen proto, že si zákonodárci uvědomují nutnost bránit se hrozbě z Íránu, ale i proto, že se od protiraketové obrany odvíjí i rozvoj některých dalších technologií.

V pondělí se s Riceovou nečekaně setkal ve Washingtonu šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Riceová pro ČT bez dalších podrobností uvedla, že spolu měli konstruktivní setkání, během něhož se objevily nové myšlenky. Podle Riceové si USA také přejí, aby jejich spojenci měli co nejmodernější ozbrojené síly, k čemuž může protiraketový štít sám o sobě přispět. „Modernizaci představuje samotný radar. Navíc přináší příležitosti pro celou řadu soukromých firem,“ prohlásila Riceová.

Riceová doufá, že občané ČR do konce roku pojedou do USA bez víz

Riceová na závěr rozhovoru rovněž vyjádřila naději, že občané České republiky budou moci do konce letošního roku cestovat do USA bez víz. Česká republika je podle ní v popředí amerického programu bezvízového styku, do něhož se aktivně zapojil prezident USA George Bush. „Prezident věří, že by naši spojenci měli mít možnost cestovat do Spojených států bez víz,“ zdůraznila Riceová.

\"Naši spojenci by měli mít možnost cestovat do USA bez víz.\"
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24