Římská vlčice je až ze středověku

Řím - Socha vlčice, symbol Říma, která je vystavená na Kapitolu, není tak stará, jak se dosud myslelo. Uhlíková analýza ukázala, že vlčice, která podle legendy kojením zachránila zakladatele města Romula a Rema, nepochází z etruské doby, ale až z raného středověku - z přelomu 8. a 9. století. Až dosud se mělo za to, že socha kapitolské vlčice pochází z 5. století před naším letopočtem. Podle italského deníku La Repubblica znala římská radnice výsledky bádání více než rok, ale nezveřejnila je.

Jako první naznačila původ sochy restaurátorka Anna Maria Carrubbová, která se v letech 1997-2000 podílela na restaurátorských pracích. Vědkyně dospěla k závěru, že při odlévání sochy byla použita metoda, která byla běžná až ve středověku.

Podle legendy vlčice zachránila život dvojčatům Romulovi a Removi, když je strýc jejich matky chtěl sprovodit ze světa. Bratři byli dětmi boha války Marta a pozemské ženy jménem Rea Silvia. Vlčice obě děti odchovala. Romulus, který zvítězil v hádce s bratrem, pak podle báje založil Řím.