Gruzie kvůli přeletům ruských stíhaček odvolala z Moskvy velvyslance

Tbilisi - Gruzie oznámila, že odvolává ke konzultacím svého velvyslance v Moskvě. Jde o reakci na přelety ruských stíhaček nad Jižní Osetií. Gruzie přelety kritizovala jako "bezprecedentní agresi vůči svrchovanému státu".

„Na ruskou akci adekvátně odpovíme důraznými diplomatickými kroky. Jedním z nich je to, že ode dneška odvoláváme ke konzultacím našeho velvyslance v Rusku,“ prohlásila na dnešní tiskové konferenci gruzínská ministryně zahraničí Eka Tkešelašviliová. 

Moskva dnes přiznala, že ruská vojenská letadla přelétávala tento týden nad separatistickou gruzínskou republikou Jižní Osetie - údajně proto, aby zabránila krveprolití. Podle agentury Reuters to bylo poprvé za nejméně deset let, co Rusko přiznalo, že jeho letadla nad gruzínským územím operují. Gruzie opakovaně obviňovala Moskvu z narušování svého vzdušného prostoru, což však Rusko dosud vehementně popíralo. Ruské stíhačky narušily gruzínský vzdušný prostor v úterý, necelých 24 hodin před návštěvou šéfky americké diplomacie Condoleezzy Riceové. Ta dnes v Tbilisi Rusko vyzvala, aby se podílelo na řešení problému se separatistickými republikami, místo aby jej vytvářelo.

„Situace v zóně konfliktu se 9. července zhoršila. Bylo nutné podniknout naléhavá a účinná opatření, aby se zabránilo krveprolití,“ zdůvodnilo přelety ruské ministerstvo zahraničí. Letecká operace byla podle něj podniknuta po zjištění, že gruzínské jednotky se chystají v Jižní Osetii zasáhnout. „Letadla ruských vojenských vzdušných sil krátce přelétávala nad Jižní Osetií. Toto opatření umožnilo zchladit horké hlavy v Tbilisi,“ uvádí se v prohlášení.

Jižní Osetie se společně s Abcházií počátkem 90. let odtrhly v krvavém konfliktu od Gruzie. Žádný stát je sice neuznal jako nezávislé republiky, těší se ale podpoře Moskvy. Rusko obviňuje Gruzii, že se prý chystá znovu ovládnout tyto oblasti silou, Tbilisi naopak obviňuje Moskvu, že je chce anektovat.