Čeští policisté v Chorvatsku hlavně tlumočí

Omiš (Chorvatsko) - Čeští policisté, kteří v Chorvatsku o prázdninách pomáhají turistům z ČR, se v oblasti uplatňují především jako tlumočníci. Znalost chorvatštiny a angličtiny byla jednou z podmínek, na jejichž základě byli členové českého policejního týmu vybráni. ČTK to dnes řekla policistka Monika Horová, která se chorvatštině věnuje už 15 let a přes léto působí v Omiši na Makarské riviéře.

Horová uvedla, že problémů, které čeští policisté v Chorvatsku řeší, zatím není mnoho. Například tento týden pomáhali Chorvatům při vyšetřování
případu Čecha, který spadl ze zdi tak nešťastně, že se musel podrobit
operaci. Čeští policisté jednak tlumočili při zjišťování příčin pádu,
jednak kontaktovali známé zraněného.

Tlumočili také v případu šarvátky mezi Chorvaty, jejímiž svědky byli Češi.
Ve Splitu zase jako tlumočníci pomáhali rodině, která do Chorvatska
cestovala vlakem a okradli ji při tom zloději.

První čtyři čeští policisté odjeli do Chorvatska koncem června. Na Balkáně se jich bude do 1. září střídat celkem 14, a to ve dvoutýdenních až třítýdenních cyklech. Turisté je poznají podle českého služebního
stejnokroje. Policistky nosí sukně, policisté musí navzdory letním vedrům
oblékat dlouhé kalhoty.

Podle Horové to ale není problém. „Vedro je v každé uniformě. Služební kraťasy zkrátka nemáme,“ uvedla. Policisté u sebe nemají zbraň ani jiné donucovací prostředky.

Čeští strážci zákona působí v oblasti Splitu a Omiše a v konkrétních
případech vyjíždějí až do vzdálenosti 50 kilometrů. Češi, kteří jsou na
dovolené v Chorvatsku, je mohou kontaktovat na telefonních číslech 92 a 112. Spojení zajišťuje chorvatská policie. V oblasti okolo Baška Voda jsou navíc slovenští policisté, kteří Čechům také mohou pomoci.

Chorvatsko patří mezi nejoblíbenější turistickou destinaci českých občanů. Dovolenou tam každoročně tráví 600 tisíc až 800 tisíc Čechů.