Tymošenková přečkala hlasování o důvěře vládě

Kyjev - Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková zůstává v čele vlády i po dnešním hlasování parlamentu o důvěře kabinetu. Pro odvolání Tymošenkové hlasovalo 174 poslanců, což na odvolání zdaleka nestačilo. Pro pád vlády by totiž bylo zapotřebí nejméně 226 z celkem 450 zákonodárců. Další vývoj se ale nedá příliš odhadovat, protože Ukrajinou nadále zmítají politické zmatky. Tymošenková sice zůstává v premiérském křesle, její koalice s prezidentem Viktorem Juščenkem je zřejmě v ohrožení.

Opoziční Strana regionů návrh na odvolání kabinetu odůvodnila tím, že Tymošenková neuspěla ve snížení třicetiprocentní inflace. Také prý nedokázala vyřešit další hospodářské problémy. Premiérka se bránila, že inflace už začala klesat. Neváhala a obvinila prezidentský úřad, že sabotuje její protiinflační opatření.

Juščenko a Tymošenková byli ústředními postavami oranžové revoluce v roce 2004, která propukla na protest proti zfalšování prezidentských voleb. Jejich spojenectví se ale zanedlouho rozpadlo a prezident premiérku odvolal.

Tymošenková se do čela vlády vrátila loni v prosinci, po předčasných volbách, které skončily téměř patovým výsledkem. Juščenko s Tymošenkovou nakonec dokázali překonat antipatie a uzavřít prozápadní koalici. S

 blížícími se prezidentskými volbami je ale čím dál tím křehčí - kvůli rostoucí rivalitě obou aktérů. Oba se střetnou v prezidentských volbách v roce 2010.