Prolomení ledů: Sýrie jednala s Francií a přistupuje ke kompromisům

Paříž - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes jednal se syrským protějškem Bašárem Asadem. Ten Paříž navštívil v souvislosti s nedělní schůzkou států ležících u Středozemního moře, která zakládala Unie pro Středozemí. Pro Sýrii se jedná o významný krok z mezinárodní izolace, ve které se ocitla kvůli sporům s Izraelem a spolupráci s Íránem. Odhodlala se proto ke smířlivému kroku a požádala Francii a USA o pomoc při uzavření míru s Izraelem, se kterým je oficiálně ve válečném stavu.

Zdroj: ČTK Autor: Jacques Brinon (AP Photo)

Sarkozy později na tiskové konferenci uvedl, že požádal syrského prezidenta o spolupráci v řešení sporů kolem íránského jaderného programu. Sýrie je totiž největším politickým partnerem Íránu v regionu, za což si od amerického prezidenta Georgee Bushe vysloužila označení za stát osy zla. Sýrie vedle toho podporuje palestinské útočníky a drží nelegální správu nad libanonským územím.

Nyní však v obavě před utužením mezinárodní izolace začíná ustupovat. Krátce před Asadovou návštěvou Paříže byla vytvořena nová libanonská vláda, v čemž Paříž rovněž spatřuje příznak změny přístupu Sýrie ke svému sousedovi, jehož vnitřní dění Damašek v předchozích letech rozhodujícím způsobem ovlivňoval. Asad se dokonce za přítomnosti Sarkozyho a katarského emíra šajcha Hamada bin Chalífy Sáního setkal v Elysejském paláci s libanonským prezidentem Michelem Sulajmánem.

Sarkozy na společné tiskové konferenci všech čtyř podpořil nynější nepřímá jednání mezi Sýrií a Izraelem a řekl, že Francie je připravena všestranně pomoci k jejich přeměně v přímá a k dosažení mírové dohody mezi oběma státy. Požádal pak Sýrii, aby přesvědčila Írán k podání důkazu, že neusiluje o jadernou zbraň, jak ho z toho podezřívá Západ. Asad prohlásil, že podle něj že Írán o jadernou zbraň neusiluje. Se zjevnou narážkou na Izrael pak uvedl, že Sýrii jde o Blízký východ bez jakýchkoli jaderných zbraní.

Asadova návštěva se ve Francii stala předmětem značné kritiky. Kritici poukazují na údajně diktátorský charakter syrského režimu a připomínají údajný syrský podíl na zavraždění libanonského premiéra Rafíka Harírího v roce 2005.

Nedělní schůzky se zúčastní všech 27 zemí Evropské unie a skoro dvě desítky zemí z jižního a východního břehu Středozemního moře. Vznikající Unie pro Středomoří se má stát nástrojem intenzivnější spolupráce obou stran. Účast zcela odmítl pouze libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.