Pětice britských muslimů se částečně přiznala k přípravě teroristických útoků

Londýn - Pětice muslimů dnes stanula před britským soudem za to, že před dvěma roky chystali útoky na letadla směřující za Atlantik. Obžalovaní se k některým činům přiznali. Plně se však nedoznali k tomu, že by chtěli pomocí tekutých bomb zabít cestující na několika letech do USA.

Abdull Ahmed Ali, Assad Sarwar a Tanvir Hussain dnes před soudem přiznali, že plánovali spiknutí s cílem vyvolat explozi. Avšak neuvedli, že útok měl směřovat proti letadlům. Trojice obžalovaných spolu s dalšími jejich dvěma kumpány Ibrahimem Savantem a Umarem Islamem také připustili, že šířili videozáznam s hrozbou atentátu, což narušilo podle obžaloby veřejný pořádek.

Žaloba se dále domnívá, že muži jsou zodpovědní také za přípravy teroristických útoků pomocí tekutých bomb na nejméně sedm letadel z londýnského letiště Heathrow do Severní Ameriky.

Peter Wright:

„Byli připraveni zabíjet bez mrknutí oka.“

Peter Wright, korunní rada, před soudem shrnul obžalobu. Podle něj muži chtěli spáchat útoky, chtěli se tak stát nesmrtelnými a proslulými. Wright uvedl, že muži chtěli zavraždit na mnoha civilních letech co nejvíc civilních pasažérů. „Byli připraveni zabíjet, a to nevybíravým způsobem, bez ohledu na věk, náboženství nebo pohlaví, to vše bez mrknutí oka,“ uvedl Wright.

Obžalovaní to ale popírají. Abdulla Ahmed Ali uvedl, že chtěli naoko zinscenovat výbuch v parlamentu, na letišti nebo v ropné rafinérii. „Nechtěli jsme nikoho zranit nebo zabít,“ řekl Ali před soudem už v červnu.

V srpnu 2006 byli teroristé zatčeni. Podle obžaloby tehdy nebylo daleko k tomu, aby útočníci atentáty provedli. Měli údajně připravené záznamy, kde se prohlašovali za provedení útoků za mučedníky.

Odhalení této skupiny muslimů vedlo k výraznému zesílení bezpečnostních kontrol na mezinárodních letištích v Evropě a k omezení množství tekutin a gelů, které si cestující smějí vzít na palubu letounu.

Bezpečnostní opatření týkající se tekutin na palubách letadel

► na palubu letadla si cestující může vzít jen minimální množství tekutin
► jednotlivé balení, v němž je obsažena tekutina, může mít maximálně 100 ml
► dohromady může cestující mít v příručním zavazadle tekutiny o objemu 1 l
► všechny tekutiny musí být v plastovém průhledném uzavíratelném sáčku
► za tekutiny se považují nápoje, krémy, oleje, parfémy, spreje, gely, pěny, zubní pasty, deodoranty a další věci, které mají tekutou konzistenci
► na palubu letadla si cestující smí vzít nutné léky nebo kojeneckou výživu pro dítě
► na palubu letadla si cestující smí vzít tekutiny, které si zakoupil v bezcelní zóně, tedy v obchodech za pasovou kontrolou
► vše ostatní musí být uloženo v odbavených zavazadlech