Obama vyzval americké černochy k větší odpovědnosti za své osudy

Cincinnati/New York - Americký prezidentský kandidát Barack Obama vyzval v noci na dnešek černošskou menšinu ve Spojených státech, aby prokázala více odpovědnosti za vlastní osudy. Obama, který by se mohl stát prvním americkým prezidentem tmavé pleti, na výroční konferenci nejstarší organizace na obranu občanských práv černošského obyvatelstva prohlásil, že nejen od vlády, ale také sami od sebe musejí černoši požadovat více.

Vláda je podle něj odpovědná za poskytování vzdělání, pracovních příležitostí a daňových úlev strádajícím rodinám. Celá společnost by měla vyvinout více společenské odpovědnosti. Obama v Cincinnati před třemi tisíci účastníky konference Národního sdružení pro povznesení barevného obyvatelstva (NAACP) prohlásil, že rodiče by ovšem měli dětem „vypnout televize a vzít videohry, navštěvovat rodičovské schůzky, pomáhat dětem s úkoly a být jim dobrým příkladem“.

Programy na pomoc komunitám a menšinám nepřinesou podle něj dostatečnou změnu, „jestliže my také současně nepřijmeme více odpovědnosti za vlastní životy“, uvedl. Připustil, že jeho slova mohou být považována za příliš přísná. „Ale jsem tady, abych dal najevo, že o tom nehodlám přestat mluvit,“ řekl, aniž by zmínil významného černošského aktivistu Jesse Jacksona, který ho nedávno nevybíravým způsobem nařkl ze snahy povyšovat se nad černochy a dávat jim lekce morálky.

„Když převezmeme odpovědnost za naše záležitosti, pak mnoho dalších lidí bude mít zájem se s námi spojit a spolupracovat s námi v péči o záležitosti Ameriky,“ konstatoval Obama. „Můžeme vést příkladem, jako jsme vedli v době hnutí za občanská práva,“ dodal.

Obamova mluvčí Linda Douglassová odmítla, že by se prezidentský kandidát snažil svojí výzvou k větší odpovědnosti podbízet bělošské většině. Podle ní to nebyla řeč zaměřená jen na černošské publikum. Upozornila, že Obama rovněž vyzval k větší odpovědnosti ze strany vlády a celé společnosti.

Členové NAACP nesouhlasí s Jacksonem, že Obama ignoruje další důležité problémy černošské menšiny, jako nezaměstnanost, propadání hypoték nebo vysoký počet černochů ve vězení. Řada aktivistů je přesvědčená, že Obama dělá dobře, když vyrovnává svoji roli jako černošského kandidáta s potřebou mluvit za všechny etnické skupiny.

První přímo zvolený černošský starosta Cincinnati Mark Mallory je přesvědčen, že Obama kromě poselství o odpovědnosti hovoří také o potřebě práce, zdravotní péče, vzdělání a dalších oblastech, kde jsou černoši „nepřiměřeně postiženi“.

Republikánský prezidentský kandidát John McCain promluví na konferenci NAACP ve středu.