Sebevražední útočníci zabíjeli v Iráku

Bagdád - V iráckém městě Bákubá severně od Bagdádu zaútočili dva sebevražední atentátníci. Jejich bomby podle irácké policie usmrtily nejméně 35 branců irácké armády a 57 jich zranily. Pásy s výbušninami odpálil první terorista u vchodu do náborového střediska Saad ve chvíli, kdy tam byl dav mladých mužů. Druhý se odpálil v okamžiku, kdy začali přibíhat kolemjdoucí, aby pomohli obětem.

Bákubá je správní středisko provincie Dijála severovýchodně od Bagdádu. Žijí v ní převážně sunnité a provincie se stala po loňském nasazení posil v Bagdádu útočištěm bojovníků al-Káidy. Od roku 2006 je považována za jednu z nejnebezpečnějších v zemi. Irácké ministerstvo vnitra v neděli oznámilo, že armáda chystá poslední z velkých ofenziv a cílem bude právě Dijála.

Odpoledne otřásly atentáty také severoiráckým Mosulem. Při prvním z nich vybuchla bomba poblíž policejního auta v západní části města a zabila čtyři civilisty. Po půlhodině zahynulo sedm civilistů a jeden policista při sebevražedné akci atentátníka ve východní čtvrti města.

Irácká armáda má nyní kolem půl milionu vojáků a její schopnost zajistit bez cizí pomoci bezpečnost v zemi rozhodne o dalším stahování zahraničních vojáků. Podle armády klesl v Iráku v červnu počet útoků ve srovnání s týmž obdobím loňského roku o 85 procent.
28 lidí zahynulo v irácké Bákubě.
28 lidí zahynulo v irácké Bákubě.