Italský soud pošle za mříže 15 lidí za brutální zásah proti antiglobalistům

Janov (Itálie) - Za zneužívání pravomocí a hrubé zacházení se zatčenými demonstranty odsoudila justice v severoitalském Janově 15 úředních činitelů k trestům odnětí svobody až do pěti let. Případ se vztahuje k velkým antiglobalizačním protestům během summitu G8 v Janově před sedmi lety.

Mezi odsouzenými je třináct policistů a vazebních dozorců, kteří již byli postaveni mimo službu, ale patří k nim také dva lékaři. Dostali tresty od několika měsíců až do pěti let vězení. Třicet lidí bylo zproštěno viny. Jak dodává agentura Reuters, proti rozsudku se s největší pravděpodobností všech patnáct odsouzených odvolá. Do vězení nepůjdou, dokud nebude odvolací proces ukončen, což obvykle trvá několik let.

Policisté podle obžaloby v noci po skončení protestů vtrhli do budovy jednoho gymnázia v Janově s úmyslem zatknout osoby, které se při demonstracích dopustily násilností. Při brutálním policejním zásahu bylo zraněno několik osob, které s demonstracemi neměly nic společného. Policisté byli také obviněni z následného týrání zadržených na policejní služebně. Podle redaktora italské televize RAI Josefa Kašpara rozsudek počítá rovněž z odškodněním obětí policejního zásahu, mezi nimiž je i několik cizinců.

Srážky antiglobalistů s policisty v Janově v roce 2001 patřily v historii summitů nejbohatších zemí k nejprudším. V pouliční válce s policií zahynul jeden demonstrant a stovky dalších byly zraněny.

Podle expertů je nepravděpodobné, že by odsouzení nakonec skončili ve vězení. Odvolací řízení si podle všeho vyžádá ještě několik let, a pak už podle italského práva budou zločiny promlčeny. Oběti týrání se ale určitě dočkají alespoň částečného zadostiučinění. Italská vláda jim totiž bude muset vyplatit miliony eur jako odškodné.

Italská policie zasahující proti antiglobalistům v Janově v roce 2001
Italská policie zasahující proti antiglobalistům v Janově v roce 2001