Probíhá výměna vězňů mezi Izraelem a Hizballáhem - domlouvalo ji Německo

Berlín/Jeruzalém - Na hraničním přechodu Nakúra mezi Izraelem a Libanonem dnes v osm hodin ráno začala výměna vězňů a ostatků mezi libanonským Hizballáhem a Izraelem. Izrael dostal ostatky dvou vojáků, které Hizballáh zajal na hranici před dvěma lety, Hizballáh zase pět živých vězňů a těla 200 mrtvých. Na výměnu dohlíží pracovníci Červeného kříže. Před samotnou výměnou vězňů a ostatků padlých mezi Izraelem a libanonským Hizballáhem, kterou schválila vláda v Tel Avivu, byly zveřejněny první konkrétní podrobnosti o zprostředkovatelské úloze Německa v celé záležitosti. Dohodu o výměně naplánované na středeční ráno zprostředkoval zkušený pracovník Spolkové zpravodajské služby (BND) s mandátem OSN.

Zprostředkovatel dojednával dohodu přes 18 měsíců a za tu dobu prý nalétal přes 700 tisíc kilometrů při cestách mezi newyorským sídlem OSN, Tel Avivem, Bejrútem a mnoha evropskými městy. Jeho jméno není v materiálu uvedeno, je označován jako „Facilitator“ (tedy podporovatel, usnadňovatel). 

V médiích už ale delší dobu koluje jméno Gerharda Conrada z BND, který byl úspěšně nasazen už v roce 2004 při dojednávání výměny zajatců mezi Izraelem a Hizballáhem a těší se velké důvěře a hodnověrnosti jak na obou stranách, tak i u OSN.

Jako první vydal těla dvou Izraelců Hizballáh. Jejich rakve byly přeneseny do čekajících vozidel Červeného kříže. Pro rodiny Ehuda Goldwassera a
Eldada Regeva tak padla poslední naděje, že aspoň jeden z vojáků je naživu.

Izrael má vydat Hizballáhu pět vězňů a ostatky 200 libanonských palestinských bojovníků. Klíčovým mužem výměny je z pohledu Hizballáhu terorista Sámir Kantar, odsouzený v Izraeli na doživotí za brutální vraždu tří Izraelců v roce 1979. Izraelský prezident Šimon Peres má dnes večer podepsat milost pro Kantara.

Středeční výměna má podle předpokládaného scénáře začít v 8 hodin předáním ostatků dvou stovek bojovníků do Libanonu. Poté Hizballáh vydá dva zajaté izraelské vojáky, a to pravděpodobně jejich ostatky.

Pokud nebude Izrael schopen identifikovat vojáky na místě, jejich ostatky budou helikoptérou přepraveny do Jeruzaléma na urychlený test DNA, který by měl být údajně hotov do tří hodin. Budou-li ostatky pozitivně identifikovány, Izrael převeze pět libanonských vězňů z lokality u hranic na libanonskou stranu a jejich předáním výměna skončí.

Výměnu rukojmí a těl, která má začít ve středu ráno, označil představitel Hizballáhu za oficiální přiznání porážky Izraelem.