McCain si na Českou republiku asi nezvykl, mluví o Československu

New York - Republikánský kandidát na amerického prezidenta John McCain dvakrát během dvou dnů hovořil o České republice jako o Československu. Chyba může podle amerických médií zpochybnit jeho tvrzení, že je v zahraničních otázkách zkušenější než jeho demokratický oponent Barack Obama.

Na mítinku v novomexickém Albuquerque kritizoval v úterý závislost USA na zahraniční ropě a možné politické následky, které z toho mohou vyplynout. Jako příklad zvolil Rusko, které podle něho omezilo dodávky ropy do „Československa“ kvůli politickým rozporům mezi oběma zeměmi. O snížení dodávek ropy do „Československa“ hovořil ve stejné souvislosti už v pondělí v arizonském Phoenixu.

Tiskové oddělení jeho kampaně si chybu uvědomilo a v prohlášení už uvedlo správně „Česká republika“.

McCain si zřejmě jako většina Američanů na nový stát, který vznikl po rozdělení Československa před více než 15 lety, nezvykl. Do slovníku se mu Československo připletlo i během nominační kampaně. Před třemi měsíci v souvislosti s americkou protiraketovou obranou řekl, že USA musejí „těsně spolupracovat s Československem“. Podobně se vyjádřil i na podzim během debaty republikánských kandidátů. „Nejdříve bych se utvrdil, že máme raketový obranný systém rozmístěný v Československu a Polsku…,“ uvedl tehdy.

O „velvyslanci v Československu“ se McCain zmínil i před osmi lety, kdy neúspěšně usiloval o republikánskou prezidentskou nominaci. Využil toho jeho tehdejší protikandidát a nynější prezident George Bush, podle něhož by si to tehdy zasloužilo stát se tématem volební kampaně. Nakonec tato chyba jako mnoho dalších zapadla.

Podobné faux pas se podařilo před rokem Baracku Obamovi, když v debatě hovořil o „kanadském prezidentovi“, ačkoli Kanada prezidenta nemá, a zjevně měl na mysli premiéra. Toto přeřeknutí několikrát zmínili Obamovi kritici, když namítali, že je v zahraniční politice příliš nezkušený.