Šéf malajsijské opozice čelí obvinění ze sodomie

Kuala Lumpur - Malajsijská policie dnes zatkla vůdce tamní opozice Anwara Ibrahima. Důvod zadržení podle jeho právníka nesdělila, podle tiskových agentur má patrně souvislost s obviněním Ibrahima z nedovoleného sexuálního styku, z něhož ho nařkl jeho spolupracovník. Policie bývalého malajsijského vicepremiéra zatkla hodinu před vypršením termínu, do kdy se měl dostavit k výslechu. Ibrahim, který toto obvinění od počátku odmítá, slíbil přijít, v opačném případě mu policie pohrozila zatčením.

Asi tucet policistů, někteří z nich v kuklách, podle něj zatarasilo cestu k Ibrahimovu domu a zastavilo vůz, v němž jel. Poté mu oznámili, že mají příkaz ho zatknout, a odvezli ho na policejní velitelství. Důvod zadržení podle Naira nesdělili.

Anwar propuštěn na kauci

Policie Ibrahima později propustila na kauci. Zatím nebyl oficiálně obviněn, a bude vyšetřován na svobodě. Ibrahim považuje obvinění z homosexuálního pohlavního styku, který se v Malajsii trestá až 20 lety vězení, za vykonstruované.

Ibrahim obvinění považuje za pokus o politickou diskreditaci své osoby ze strany vlády Abdullaha Ahmada Badawiho. Na konci června se kvůli němu dočasně uchýlil na turecké velvyslanectví v Kuala Lumpuru, neboť se prý obával o život. Azyl na ambasádě po jednom dni opustil, když se vláda zaručila za jeho bezpečnost.

Nařčení ze sodomie, která se v islámské Malajsii trestá až 20 lety vězení, nečelí poprvé. Už v roce 1998 byl za ni a za korupci uvězněn, později byl postaven před soud a odsouzen k šestiletému vězení. Na svobodu se dostal v roce 2004, ale usvědčení z korupce mu zabránilo vrátit se do politického života až do letošního jara.

Ibrahim, který byl také ministrem financí, i tento proces považoval za politický. Patřil k odpůrcům tehdejšího premiéra Mahathira bin Mohameda, který se ho jako silného soupeře údajně potřeboval zbavit.

Ibrahimova opoziční koalice v březnových volbách překvapivě zvítězila v pěti ze 13 států a v parlamentu získala 82 z 222 mandátů. Vládní koalice naproti tomu zaznamenala nejhorší volební výsledek za několik desetiletí.

Ibrahim nedávno prohlásil, že má v parlamentu dostatečnou podporu, aby dokázal svrhnout vládu, ale že čeká na příhodný okamžik.