Chodorkovskij si odseděl polovinu trestu a žádá propuštění

Moskva - Vězněný ruský ropný magnát Michail Chodorkovskij požádal o podmínečné propuštění. Bývalý majitel Jukosu si odpykává osmiletý trest za zpronevěru a daňové úniky. Za mřížemi je od roku 2003. Odpůrci Kremlu proces považují za zmanipulovaný. Podle opozice šlo jen o mstu režimu za oligarchovy politické aktivity.

Chodorkovskij využil možnosti, že podobně jako v Česku mohou i Rusové po odpykání poloviny trestu požádat o podmínečné propuštění. Dál ovšem trvá na své nevině. „Není to přiznání viny ani doznání,“ prohlásil šéf Chodorkovského obhájců Jurij Šmidt. „Není to žádost o úplnou amnestii. Je to něco, o co všichni vězni, kteří si odpykávají své tresty, žádají a většinou dostanou podmínečné propuštění,“ řekl novinářům.

Chodorkovského právník se však domnívá, že cesta k podmínečnému propuštění nebude až tak jednoduchá. Příznivci ropného magnáta se totiž domnívají, že celý proces byl zmanipulovaný, a že jeho nepřátelé budou klást překážky i jeho propuštění.

Chodorkovskij byl v roce 2003 vzat do vazby a o dva roky později odsouzen. Odpůrci Kremlu však proces označují za mstu režimu za politické aktivity bývalého šéfa ruského ropného gigantu Jukos. Po jeho uvěznění byla zlikvidována i tato, kdysi jedna z nejmocnějších ruských firem, jejíž výnosné části nyní ovládají společnosti propojené s ruským státem.