Obviněný ze zmizení malé Maddie získal odškodnění od médií

Londýn - Odškodnění 600 tisíc liber (17,5 milionu korun) získal od médií Brit Robert Murat. Loni ho policie nejprve obvinila a poté očistila v případu britské holčičky Madeleine McCannové, která loni zmizela v přímořském letovisku na jihu Portugalska. Murat zažaloval jedenáct deníků za hanobení své osoby. Jeho advokát dnes oznámil, že Murat se s nimi dohodl na vyrovnání.

Robert Murat uvedl, že o něm vyšla stovka článků, které mu naprosto zničily život. Žaloba, kterou podal, uváděla, že listy lhaly, když psaly o podílu Murata a dvou jeho blízkých na zmizení malé holčičky. Některé noviny dokonce spekulovaly o jeho údajných pedofilních sklonech. „Noviny v tomto případu zcela zničily život můj a mé rodiny,“ řekl Murat u londýnského soudu, který dnes jeho dohodu s médii schválil.

Čtyřiatřicetiletý Murat žije s matkou v Portugalsku nedaleko bytu, ze kterého malá dívka 3. května 2007 zmizela. Dlouho byl jediným podezřelým a stal se předmětem velkého zájmu médií, která rozebrala celý jeho život.

Robert Murat:

„Noviny mi způsobily ohromnou bolest.“

Obžalované deníky nakonec uznaly, že Brit ani jeho blízcí neměli s případem nic společného, a nabídly finanční vyrovnání.

Obviněni v případu byli i rodiče zmizelé holčičky, ale ani jim se nakonec nic neprokázalo. Portugalská policie předala závěrečnou zprávu prokuratuře, která nyní zvažuje, zda se má ve vyšetřování pokračovat.

Muratův právník:

„Chování bulvárních novinářů a jejich šéfů bylo vysoce nezodpovědné a ukazovalo, že jim na pravdě vůbec nezáleží.“

Jelikož dosavadní vyšetřování neumožnilo prokázat ani únos, ani vraždu, ani někoho obvinit, bude podle místního tisku případ nejspíš uzavřen.

Čtyřletá holčička zmizela v době, kdy spala v pokoji turistického komplexu, v němž bydlela s rodinou, zatímco její rodiče jen o několik desítek metrů dál večeřeli.

Manželé McCannovi, které policie začala loni 7. září vyšetřovat, zorganizovali širokou mezinárodní kampaň, aby dcerku našli. Prohlašovali, že jsou přesvědčeni o tom, že ji někdo unesl, zatímco portugalští vyšetřovatelé se přikláněli k teorii, že je dítě mrtvé.