Írán oceňuje zapojení Burnse do rozhovorů o jaderném programu

Damašek - Teherán ocenil chystanou americkou účast na sobotních rozhovorech o svém jaderném programu. Íránský ministr zahraničí označil plánovaný příjezd Williama Burnse do Ženevy za pozitivní. Bude to vůbec poprvé, co vyslanec Spojených států bude přímo jednat s Íránem o jeho jaderném programu. Na rozhovorech se kromě obou států budou podílet i Británie, Francie, Německo, Rusko a Čína.

Írán považuje chystanou účast amerického zástupce v rozhovorech o íránském jaderném programu za pozitivní. V Damašku to dnes prohlásil íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí.

V sobotu se má v Ženevě konat další kolo jednání a Spojené státy na ně chtějí vyslat třetího nejvýše postaveného muže ministerstva zahraničí Williama Burnse.

Mottakí vyjádřil naději, že schůzka bude užitečná. Západ se několik let snaží přimět Írán k ústupkům a chce, aby se vzdal obohacování uranu.

Manúčehr Mottakí:

„Americká účast je pozitivní.“

Tato technologie je využitelná i ve zbrojení a jisté indicie naznačují, že Írán ji k těmto účelům také využije, i přes ujišťování, že íránský jaderný program slouží k čistě mírovým účelům.

Velmoci podruhé nabídly Teheránu určité ekonomické výhody za to, že od oboustoupí, a stále čekají na jeho oficiální odpověď. Washington vysílá k rozhovorům takto vysoce postaveného diplomata vůbec poprvé. Lze to dekódovat jako signál, že usiluje o diplomatické, a nikoli vojenské řešení krize.

Íránský jaderný program byl také předmětem dnešního Mottakího jednání se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Toho tento týden vůbec poprvé Francie požádala, aby pomohl dosáhnout dohody s Íránem. Sýrie a Írán jsou spojenci, a Asad prý pochybuje o tom, že bude schopen přesvědčit Teherán k ústupkům.