Nominaci na cenu Emmy dostali i čeští animátoři

Los Angeles - Mezi kandidáty na americké televizní ceny Emmy, které se letos budou udělovat po šedesáté, je i skupina sedmi českých a slovenských počítačových animátorů a tvůrců zvláštních efektů. Filmaři, mezi nimiž figuruje třeba kreslíř a animátor Jiří Štamfest, který spolupracoval i na filmu Mach a Šebestová a kouzelné sluchátko (2001), byli nominováni za práci na americkém televizním seriálu The Company o zpravodajské službě CIA.

Miniseriál režiséra Mikaela Salomona z roku 2007 popisuje osudy absolventů Yaleovy univerzity, kteří začali v 50. letech pracovat pro americkou Ústřední zpravodajskou službu. Seriál The Company sleduje osudy špionážních agentur USA a Ruska od počátku studené války až po její konec. Koproducentem seriálu je slavný britský filmař Ridley Scott.

Do skupiny nominovaných Čechů patří mimo Štamfesta také Jaroslav Matys, který v minulosti spolupracoval třeba na filmu Tmavomodrý svět, dále animátor Viktor Müller, který se podílel na filmech Grandhotel nebo Z pekla štěstí.

Dále k nominovaným patří počítačoví grafici Vít Komrzý a Jan Všetíček, kteří pracovali na výrobě snímků Vratné láhve, Jedna ruka netleská nebo Želary. Nominován s nimi byl také slovenský tvůrce zvláštních efektů Miroslav Gál, a za digitální efekty také Peter Němec.

Skupina se bude ucházet o cenu za druhou část seriálu, kterou vyrobila televizní společnost TNT ve spolupráci s firmou Sony Pictures Television.

Nominované dramatické seriály

- Mad Men, který popisuje svět reklamy v USA v 60. letech minulého století

- Damages z právnického prostředí

- Dr. House

- Ztraceni

- Dexter

- The Company