Belgický král nepřijal rezignaci premiéra Letermea

Brusel - Belgický král Albert II. dnes odmítl přijmout rezignaci premiéra Yvese Letermea, kterou mu předložil v noci na úterý. Leterme se k tomuto kroku rozhodl poté, co nedokázal vyřešit spory mezi vlámskými a valonskými stranami vládní koalice. Ty zapříčiňují i vládní krizi, která trvá již třináct měsíců.

Leterme, jehož strana v červnu 2007 zvítězila v parlamentních volbách,
sestavil vládu po složitých jednáních s koaličními partnery až letos v
březnu. Do středy měl premiér se svými koaličními partnery uzavřít dohodu o řešení sporných bodů ve vztazích mezi Vlámy a Valony. Především se jednalo o reformy institucí, o změny rozdělení pravomocí mezi regiony, o sociálně-ekonomické otázky či o problém kolem jednoho volebního obvodu. 

V Belgii tvořenou frankofonním jihem (Valonskem), vlámsky hovořícím severem (Vlámskem) a dvojjazyčným Bruselem, asi 60 procent z 10,5 milionu obyvatel představují Vlámové.

Vlámové chtějí pro svůj bohatší region větší pravomoci, třeba ve správě peněz či sociálních otázkách. Valoni se tomu brání. Bojí se, že by to nabouralo solidaritu v zemi a mohlo by to otevřít cesty k budoucímu rozpadu země, o němž se konec konců v souvislosti s přetrvávající krizí mluví stále častěji.

Albert II. ale Letermea ve čtvrtek požádal, aby pokračoval v pokusech o realizaci vládního programu. Premiér má také usnadnit dialog mezi třemi vybranými politickými osobnostmi, které král zároveň pověřil, aby našly způsob, jak znovu zahájit politický dialog. 

"Král odmítl rezignaci vlády a požádal ji, aby se snažila co nejvíce o
úspěch své mise," uvádí se v prohlášení belgického královského paláce. 

Tři pověření zkušení politikové - François-Xavier de Donnea, Raymond
Langendries a Karl-Heinz Lambertz - by měli podle prohlášení paláce králi
podat zprávu „do konce měsíce“.