Polsko reformuje zdravotnictví, lékaři jsou proti

Varšava - Všechny polské nemocnice, zdravotní střediska a transfuzní stanice by se do roka měly přeměnit v obchodní společnosti. To je hlavní bod, se kterým počítá polská reforma zdravotnictví. Má některé společné rysy s tou českou, ale není totožná. Poláci například nebudou platit poplatky u lékaře. Tento návrh polská ministryně zdravotnictví Ewa Kopaczová zamítla, podobně jako zvýšení odvodů do zdravotnictví. Polské odvody jsou přitom jedny z nejnižších ve střední Evropě.

Reforma zdravotnictví začne privatizací a oddlužněním zdravotnických zařízení. Teprve potom začne debata, zda zdravotnický systém vyžaduje další prostředky. Polská opozice tento plán samozřejmě odmítá a ostře kritizuje. Proti plošné privatizaci všech zařízení jsou ale i polští lékaři.

Situace v Polsku je od té české odlišná ještě v jiném odhledu - zatímco čeští pacienti dostávají relativně dobrou zdravotnickou péči (akorát je neúměrně drahá), Polsko je pod evropským standardem. Hlavním účelem reformy je tedy pozvednout polskou úroveň alespoň k té české.

To je podle komentátora Luboše Palaty i důvod, proč mají reformní kroky šanci na úspěch. Pokud se polské vládě podaří správně komunikovat své záměry, může privatizaci prosadit i přes protesty lékařů.