Stovka lidí se v německé továrně nadýchala jedovatých výparů

Bamberk - Stovku zraněných si vyžádal únik chemikálie v továrně na elektrické spotřebiče v německém Bamberku. Jedovaté výpary se uvolnily při nanášení antikorozního nátěru na kovové díly po druhé hodině ranní. Všichni postižení vyvázli bez vážnějších následků.

Potíže s dýcháním, bolesti hlavy a nevolnost pocítil první dělník v půl třetí ráno. Pracoval přímo u lázně s antikorozní látkou. Potom se rychle přidávali další. Veš chvíli, kdy se výpary uvolnily, v továrně pracovalo 160 lidí.  

Ve čtvrt na pět ráno vedení továrny zastavilo provoz. Tovární hasiči dělníky okamžitě evakuovali a celé podlaží vyvětrali. Jedovatých výparů se nadýchalo 101 lidí. Hasiči, policisté i dobrovolníci je rozváželi do okolních nemocnic. Většina postižených ale vyvázla bez vážnější újmy. Podnik ráno obnovil provoz.

Továrna firmy Bosch, kde se vyrábějí domácí spotřebiče, má osm tisíc zaměstnanců. Příčiny nehody policisté vyšetřují. Únik nebezpečných výparů mohla podle expertů způsobit nechtěná reakce několika chemikálií.