Pekingské metro nezvládlo nápor cestujících

Peking - Nedělní začátek speciálních dopravních omezení před olympiádou neznamená problém pouze pro pekingské řidiče. Jedna z nejdůležitějších tras metra dnes nevydržela nápor cestujících. Z bezpečnostních důvodů byly uzavřeny vstupy do stanic, které tvoří trasu obkružující Peking. Cestující byli pouze vypouštěni ven přes jednotlivé východy.

„Je tam velký nápor cestujících. Museli jsme trasu z bezpečnostních důvodů uzavřít,“ uvedl zaměstnanec metra stojící před zamčeným vchodem do stanice Fu-sing-men, která je přestupní s trasou jedna. Oficiální představitelé metra zatím situaci nekomentovali.

„Peking má osm tras metra, ale pro šestnáctimilionovou metropoli to zdaleka nestačí,“ říká zpravodaj ČRo Robert Mikoláš. „Nápor na metro se najednou zvýšil asi o milion cestujících.“

Dnešek je prvním pracovním dnem od zavedení speciálního dopravního režimu v Pekingu, v jehož rámci budou následující dva měsíce moci do ulic vyjíždět střídavě automobily jen se sudými nebo lichými poznávacími značkami. Jedinou výjimku tvoří taxíky, autobusy a olympijská vozidla.

Od tohoto opatření si čínská vláda slibuje zlepšit chronicky znečištěné ovzduší nad Pekingem během konání olympijských a paralympijských her. Přebytek cestujících, kteří nebudou moci použít k cestě do zaměstnání osobní vůz, má pojmout pekingské metro, které v sobotu uvedlo do provozu tři nové trasy, včetně expresního spojení s letištěm.

Znečištění ovzduší je jednou z největších hrozeb pro organizátory pekingských her, kteří se nakonec uchýlili k omezení dopravy ve městě a k zastavení provozu části okolních továren, aby Pekingu zajistili modré nebe a atletům nepřivodili dýchací problémy.