ČT: Indický soud odmítl propustit dva české občany na kauci

Dárdžiling - Podle informací České televize odmítl indický soud propustit dva české občany na kauci. Své rozhodnutí soudce odůvodnil obavami, že by vědci mohli ze země utéct - i když se za ně písemně zaručil český velvyslanec Hynek Kmoníček. Právník Petra Šváchy a Emila Kučery podal novou žádost o kauci. Další stání je naplánováno na pozítří. Vědci byli v červnu zatčeni kvůli nedovolenému sběru hmyzu.

Hynek Kmoníček dnes v České televizi uvedl, že není schopen odhadnout, jak by kauce mohla být vysoká - jeho hlavním cílem je ale samozřejmě dostat oba vědce z vězení. „V této chvíli jsem už v kontaktu snad s každým významnějším sběratelem brouků v Indii a profesorem této specializace,“ říká k tomu Kmoníček.

Jeden z výzkumných ústavů dokonce podle Kmoníčka předpokládal, že oba vědci budou propuštěni na kauci a budou muset zůstat v Indii do vyřešení případu, v takové situaci jim prý nabídl laboratoř a práci. Soud ale propuštění vědců zamítl.

Indové: Chtěli prodat náš hmyz! 

Podle dnešního vydání listu The Times of India má Správa lesů v Dárdžilingu důkazy, že čeští entomologové s hmyzem chtěli obchodovat. „Získali jsme kopie materiálů, které si stáhli z internetu a které jasně odhalují jejich záměry. Jeden z nich dokonce na internetových stránkách tvrdil, že mají vzácné druhy na prodej,“ citoval list zástupce tamní správy lesů Utpala Naga.

"Skutečnost, že tvrdili, že neznali indické lesní zákony, svědčí také proti
nim. Švácha a Kučera říkali, že české zákony netrestají sbírání hmyzu v
lese, což není pravda," uvedl Nag. Podle něj české velvyslanectví potvrdilo, že sběr hmyzu v Česku také není povolen. Tyto informace ale velvyslanectví dementovalo s tím, že s Nagem ani nejsou v kontaktu.

Zadržení Češi jakoukoli vinu popírají. Trvají na tom, že v národním parku Singalila hmyz nesbírali, ani do něj nevkročili. Oba zadržené dnes podpořili i předsedové Akademie věd a Entomologického ústavu Václav Pačes a Jan Šula. Pačes dokonce intervenoval ve prospěch obou zatčených entomologů u svého indického protějšku, šéfa Indické národní akademie věd. Za badatele se postavila i mezinárodní vědecká komunita.

Vědci byli zadrženi 23. června za to, že sbírali hmyz blízko přírodní rezervace bez povolení. Oba skončili ve vězení, přičemž soud zatím případ nemohl projednat kvůli stávce. Čeští entomologové se tak do jisté míry stali součástí místní politické hry, neboť stávka je dílem místního obyvatelstva. To je nespokojeno s fondy, které může čerpat od centrální vlády Západního Bengálska. „Stávkující jsou samozřejmě rádi, že jsou zavření právě tam, že to má mediální pokrytí, protože kdykoliv se hovoří o nich, hovoří se i o stávce,“ dodává k případu entomologů Kmoníček.