Američtí vědci vyvinuli vakcínu proti rakovině z rostlin tabáku

Chicago - Vědci ze Stanfordovy univerzity vyvinuli vakcínu na bázi rostlin, která je schopna stimulovat imunitní reakci v některých případech rakoviny. Hlavním autorem studie, která vyšla v americkém časopise Proceedings of the National Academy of Science, je profesor Ronald Levy.

Výzkumníci si ještě nejsou jisti, zda je tato imunitní reakce dostatečná, aby zcela vyléčila pacienty s rakovinou. Věří však, že technika povede k léčbě některých zvláště závažných forem rakoviny. Cílem léčebné metody je mobilizace imunitního systému, aby bojoval proti rakovině.

Profesor Levy prohlásil, že je optimista, pokud jde o pozitivní výsledky při příštích klinických testech. „Víme, že pokud se imunitní systém podnítí, může zaútočit a rakovinu zničit,“ ujistil a dodal, že vakcína byla vyrobena z tabákových rostlin.

Tým profesora Levyho očkovací látku testoval na šestnácti pacientech trpících lymfomem (obecné označení pro nádorové onemocnění lymfatického systému), chronickou nevyléčitelnou formou rakoviny. Žádný z pacientů nepociťoval vedlejší účinky a u více než 70 procent z nich se projevila imunitní reakce.

Poprvé tak byla očkovací látka proti rakovině vyrobená na bázi rostlin testována na lidech. K výhodám této vakcíny patří její rychlá výroba a nízká cena. „Kultivace lidských buněk pro produkci proteinů je velmi finančně náročná, proces je dlouhý a komplikovaný. Pěstování rostlin však není příliš náročné a my víme, jak tyto tabákové rostliny produkovat,“ dodal profesor Levy.