Australané společně s Američany úspěšně otestovali nový typ torpéda

Havajské ostrovy - Australské a americké námořnictvo zveřejnilo záběry úspěšného ostrého testu nového typu těžkého torpéda MK 48 s broadbandovým sonárním systémem, které dokáže vyhledávat nepřátelská plavidla i v mělké vodě. Australská ponorka vypálila torpédo na vyřazenou americkou loď v průběhu společného cvičení u Havajských ostrovů. Tři sta kilogramů výbušniny roztrhlo plavidlo na dvě části a vyřazená bojová loď amerického námořnictva šla rychle ke dnu.

„Nový typ těžkého torpéda je výsledkem společného americko-australského programu,“ uvedl australský ministr obrany Joel Fitzgibbon. Australská admiralita test sledovala s velkým napětím, protože předchozí pokus o modernizaci ponorkové flotily skončil fiaskem a stál daňové poplatníky v přepočtu miliardu korun.

Australané a Američané však nejsou jediní, kdo posiluje své podvodní bojové systémy. Nová, řízená torpéda intenzivně testuje i jeden z hlavních mocenských protivníků Spojených států - Írán.

Ponorková torpéda potopila od první světové války desítky tisíc lodí, přičemž první prototypy zvukově naváděných torpéd se objevily už na konci druhé světové války.
Vyřazená loď amerického námořnictva jde ke dnu po zasažení torpédem MK 48 v průběhu australsko-amerického cvičení u Havajských ostrovů.
Vyřazená loď amerického námořnictva jde ke dnu po zasažení torpédem MK 48 v průběhu australsko-amerického cvičení u Havajských ostrovů.