Peking zavádí kvůli olympiádě „antismogová“ opatření

Peking - Čína slibuje nejúspěšnější olympiádu v historii. Sportoviště jsou připravena a do olympijské vesnice přijíždějí první sportovci. Největší problémy dělá pořadatelům stav ovzduší. Kvůli vysokému množství smogu bylo v Pekingu zavedeno několik dopravních opatření.

Necelé tři týdny před zahájením olympijských her Peking stupňuje boj se smogem. Od pondělí jezdí městem denně o milión tři sta tisíc aut méně. V ulicích tak ubyla asi třetina vozidel. Na autobusy a taxíky se ale omezení nevztahuje. „Pro nás je to dobré. Jezdí daleko méně aut, takže jsou menší zácpy. Zlepšila se i kvalita ovzduší,“ říká pekingský taxikář Čang Cchaj Ming.

Systém je jednoduchý. Jeden den mohou do ulic pouze auta se státní poznávací značkou končící sudým číslem. Další den mohou jezdit jen auta s čísly lichými. Tak se budou řidiči střídat až do konce září. Kdo pravidlo poruší, zaplatí pokutu. Lidé si ale stěžují, že nový systém přetěžuje městskou hromadnou dopravu, a že nepřináší dlouhodobé řešení. „Jde jenom o krátkodobé řešení. Po hrách budeme zase všichni smět jezdit auty a vše bude jako při starém,“ myslí si obyvatel Pekingu.

Podle organizace Greenpeace nebude kvalita ovzduší během olympiády taková, jakou vláda slíbila. Dočasné omezení dopravy prý bude neúčinné stejně jako jiná opatření. „Zastavování provozu v továrnách v okolí Pekingu je rovněž krátkodobé, neúčinné řešení. Vláda měla využít her a pomoci továrnám přeorientovat se na ekologicky neškodné technologie,“ míní Lo Sze Ping ze sdružení Greenpeace.

Kvalitu vzduchu kontroluje Pekingský úřad životního prostředí. Věří, že současné dopravní opatření sníží emise o 40 procent.