Craddock: Vysílání jednotek a techniky do Afghánistánu vázne

Berlín - Vrchní velitel sil NATO v Evropě generál John Craddock kritizoval alianční státy za neplnění jejich závazků k vyslání dalších jednotek do Afghánistánu. Stěžoval si také na nedostatek peněz na afghánskou misi, jmenovitě hovořil o vrtulnících poskytnutých Českou republikou, které prý kvůli chybějícím financím není možné do Afghánistánu dopravit. České ministerstvo obrany ale v reakci uvedlo, že vrtulníky předává podle dohodnutého plánu.

Státy NATO na dubnovém summitu aliance v Bukurešti přislíbily vyslat do Afghánistánu 73 jednotek, které budou pomáhat s výcvikem afghánských vojáků pro boj proti povstalcům z Talibanu. Craddock v rozhovoru pro list Financial Times Deutschland ale uvedl, že 19 uskupení, každé o 25 až 30 mužích, stále chybí. Posily pro mezinárodní síly ISAF podle něj brzdí i nedostatek financí. Konkrétně hovořil o vrtulnících, které dala k dispozici Praha, ty podle něj ale stále stojí v Česku.

Podle českého ministerstva obrany ale armáda předala do Afghánistánu šest nepotřebných dopravních vrtulníků Mi-17. Slíbila ještě šest bitevních vrtulníků Mi-24, má ale čas na jejich předání do poloviny příštího roku. Česko podle ministerstva nepotřebné stroje nabídlo jako dar, jejich modernizaci a přepravu do Afghánistánu ale má financovat vrchní velitelství sil NATO v Evropě, kterému šéfuje Craddock.

Craddock si stěžoval mimo jiné právě na to, že mu chybí peníze na přepravu potřebné výzbroje. „Mám vybavení a materiál, které jsou zde potřeba. Ty ale uvízly,“ řekl. „Můj rozpočet na to, abych sem materiál dopravil, je už téměř na nule. Potřeboval bych okolo 4,5 milionu eur (106 milionů korun),“ konkretizoval svůj požadavek po aliančních vládách. Tato suma podle něj odpovídá nákladům na letní provoz klimatizace v budovách ministerstva obrany.