Čína nedodržela sliby, které dala Mezinárodnímu olympijskému výboru

Peking - Součástí příprav olympiády v Pekingu je masivní potlačování lidských práv. Vyplývá to z nové zprávy mezinárodní organizace Amnesty International. Hry začínají už za 10 dní. Optimistický předpoklad, že pořádání olympijských her pomůže podpořit lidská práva v Číně, se podle zprávy organizace Amnesty International rozhodně nevyplnil. Právě naopak. Čínská vláda využila olympiádu k zavedení přísnějších opatření - protivládní aktivisté a novináři podle organizace putují bez procesu rovnou za mříže, kde musejí tvrdě pracovat a jsou biti, nebo jsou vyháněni z domovů na ulici. Peking zprávu odmítl.

Organizace Amnesty International požaduje zastavení čistek a propuštění politických vězňů. Uvádí konkrétní případy - za mřížemi je třeba hinduistický aktivista Chu Ťia (34), který se zastává Tibeťanů nebo lidí nakažených AIDS. Centrální vláda také tvrdě potlačuje projevy nespokojenosti v okrajových částech země - v Tibetu i Ujgurské autonomní oblasti.

To potvrzuje z vlastní zkušenosti i zpravodaj ČT v Číně Tomáš Etzler: „Několik posledních let se čínský establishment snaží 'vyčistit' Peking a další velká čínská města od disidentů a lidí, kteří například poskytovali v minulosti rozhovory pro zahraniční média.“ Týká se to i duchovních, které čínská vláda neuznává a kteří tíhnou k Vatikánu, případně lidí z provincií, kteří si do Pekingu jezdí například stěžovat na neschopnost policie a místních orgánů.

Roseann Rifeová, zástupkyně AI pro Asii:

„Pronásledování nepohodlných aktivistů, cenzura médií. Lidská práva se v Číně právě kvůli olympiádě porušují daleko víc. Vláda chce prostě okolí Pekingu vyčistit.“

Když Čína v roce 2001 pořadatelství her získala, slíbila Mezinárodnímu olympijskému výboru, že bude jejich duch a tradice ctít. Slibovala zlepšit dodržování lidských práv, svobodu médií, kvalitnější vzdělání a zdravotnictví. Amnesty International teď viní Mezinárodní olympijský výbor, že dodržení závazků a slibů nijak nevyžaduje. I samotní sportovci by podle českých zástupců charitativní organizace měli poukazovat na reálnou situaci v Číně.

Peking obvinění odmítl 

Čína obvinění odmítá s tvrdí, že aktivisté organizace na ochranu lidských práv na realitu v zemi nahlížejí již roky „příliš černými brýlemi“ a ztrácejí tak smysl pro realitu. „Lidé, kteří Čínu znají, tuto zprávu nepřijmou,“ řekl na tiskové konferenci v Pekingu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Liou Ťien-čchao, „doufám, že Amnesty International bude napříště Čínu hodnotit objektivněji a férověji a bude dělat něco mnohem přínosnějšího.“

Peking podobná obvinění dlouhodobě zásadně popírá. V zemi podle něj proběhlo mnoho reforem, zejména ekonomických - které výrazně zlepšily kvalitu života stovkám milionů lidí.

Mark Allison, specialista AI na Čínu:

„Bohužel se jasně ukázalo, že Čína nedodržuje, co slíbila.“

Zahraničněpolitický komentátor ČRO 1 Radiožurnálu Milan Slezák se pozastavil ve vysílání ČT24 nad faktem, že zpráva AI neobjevila na Číně žádná pozitiva. Podle něj se nelze ubránit dojmu, že jde více o kampaň než o racionální kritiku, čemuž napovídá i fakt, že zpráva AI byla embargována, aby se ve všech médiích po celém světě objevila ve stejný okamžik.

Mezi pozitiva patří to, že před olympiádou vláda zpřístupnila některé internetové stránky, například Wikipedii nebo zpravodajský server BBC. Jak ale podotýká ředitelka české pobočky Amnesty International Dáša van der Horst, nikde není zaručeno, že po skončení olympiády nebudou tyto stránky opět zablokovány.

Zahajovacího ceremoniálu LOH v Pekingu se přes všechnu kritiku zúčastní americký prezident George Bush a francouzská hlava státu Nicolas Sarkozy. Neobjeví se tam naopak německá kancléřka Angela Merkelová a kanadský premiér Stephen Harper. Britský ministerský předseda Gordon Brown se zúčastní pouze závěrečného ceremoniálu.