Vztahy Spojených států a Mexika jsou ve znamení drog a nelegálních imigrantů

Washington/Praha - Spojené státy a Mexiko sdílejí více než 3 tisíce kilometrů společné hranice. Přeshraniční problémy jsou vyvolávané zejména velmi rozdílnou ekonomickou situací obou zemí. V USA vydělají mexičtí dělníci za stejnou práci i desetkrát více než ve své rodné zemi. Přes úsilí mexické vlády se rozdíl v devadesátých letech nepodařilo nijak snížit a naopak došlo k nárůstu nerovností.

Důsledky ekonomické nerovnosti jsou nasnadě: nelegální imigrace a pašování drog. Na hranicích mezi Spojenými státy a Mexikem každoročně zemře několik stovek nelegálních imigrantů. Převaděči imigranty často vypustí v oblastech Arizonské pouště a lidé nejsou připraveni na několikadenní pochod nehostinnou savanou.

Mexická vláda také neúspěšně bojuje s drogovými dealery. Obchod s drogami je živen americkými penězi a je příliš živý na to, aby byla vládní snaha o jeho potlačení úspěšná. Objem peněz, které se točí v drogových obchodech, odpovídá podle Kryštofa Kozáka z Institutu mezinárodních studií FSV UK objemu peněz utracených za alkohol a cigarety či za antidepresiva.

V příhraničních městech na mexické straně hranice navíc sílí vlna násilností doprovázející obchod s drogami, situace je místy až kritická. Americká vláda vynakládá sice nemalé prostředky na boj s drogami v Kolumbii a v Mexiku, což ale neřeší problém poptávky po drogách ze strany občanů Spojených států. Dokud trvá poptávka po drogách, nebudou protidrogová opatření účinná.