Peking stále trápí smog, sportovci budou závodit v ochranných maskách

Peking/ Hongkong - Před začátkem olympiády má Čína další problém. Bojuje se smogem. Dusné a horké počasí je nejen v Pekingu, ale i v Hongkongu, kde se budou pořádat jezdecké disciplíny. Není jisté, zda taková opatření, jako omezení automobilové dopravy a zastavení chodu továren, budou dostatečná. Někteří sportovci proto chtějí během her nosit ochranné masky.

Vyhnat výfukové zplodiny se zatím z Pekingu nepodařilo ani poté, co vláda nakázala omezit dopravu. Už nyní smějí střídavě vyjíždět na silnice hlavního města jen automobily se sudými, respektive lichými poznávacími značkami a mnohé továrny a závody v okolí Pekingu musely dočasně zastavit provoz. Ani to ale nepomohlo. Pekingští oficiální činitelé proto nadále zvažují, že zavedou další omezení.   

V Číně i nadále vládne optimismus, Kuo Wen-li, ředitel klimatického střediska Pekingského meteorologického úřadu, věří, že se do začátku olympiády podaří kvalitu ovzduší zlepšit. Meteorologický úřad pro dnešek předpovídá slabý vítr a možné přeháňky, což by smog mohlo zmírnit.

Tomu ale moc nevěří někteří sportovci, ti raději kvůli smogu odkládají odlet do Pekingu na nejzazší možný termín a Mezinárodní olympijský výbor (MOV) varoval, že mohou být kvůli smogu přeloženy vytrvalostní disciplíny.    

Smog by mohl mít nepříznivý vliv na japonské atlety

Japonci dokonce oznámili, že jejich sportovci budou své výkony předvádět raději v ochranných maskách. „Náš výzkum ukazuje, že množství prachových částic v pekingském ovzduší je vysoké, a to by mohlo mít nepříznivý vliv na některé z japonských atletů,“ tvrdí zdravotní poradce japonského týmu Takao Akama.

Smog trápí navíc i Hongkong, kde se budou konat především jezdecké závody. O víkendu sem už začaly přijíždět první výpravy i s koňmi a zabydlovat se ve stájích. Hongkong vynaložil na olympijskou infrastrukturu 150 milionů dolarů a usilovně se snaží zmírňovat obavy ze špatného ovzduší.

Německý jezdecký tým si ale stěžuje, že podmínky v bývalé britské kolonii rozhodně nejsou ideální a mají daleko k obvykle čistému prostředí na evropských závodech. Jiné týmy ale tak kritické nejsou. „Nemáme z toho obavy,“ řekla agentuře Reuters vedoucí nizozemského jezdeckého týmu Mariette Sandersová. „Ano, včera bylo hodně pošmourno, ale nepůsobilo nám to problémy.“