V Británii nalezli ostatky pěti týraných dětí

Londýn - Až po desítkách let začali britští policisté vyšetřovat údajné týrání a sexuální zneužívání dětí v internátu na ostrově Jersey. O zločinech, které se měly dít v 60. a 70. letech, oběti totiž vypovídaly až teď. Dnes vyšetřovatelé přišli na novou stopu - objevili těla nejméně pěti týraných dětí.

Podle vedoucího vyšetřování Lennyho Harpera nesly ostatky stopy surového násilí. Zatím ale není jasné, zda oběti zemřely v době, kdy mělo na dětském internátě, otevřeném v 50. letech, docházet k týrání a zneužívání. Podle odborníků zatím také nelze s přesností určit, kolik let bylo nalezeným dětem v době, kdy zemřely. Údajně se jejich věk pohyboval od 4 do 11 let. Přesný věk a čas úmrtí by měly určit další testy.

Ostatky se snažil někdo spálit a ukrýt

I když zatím nelze tvrdit, že nalezené ostatky souvisejí s desítky let starým případem, výpovědi obětí, které o zneužívání a týrání na internátu promluvily teprve až v současnosti, se podle policistů v mnohém shodují s poznatky z místa nálezů ostatků pěti dětí.

Policisté také zpozorovali, že se těla snažil někdo ukrýt nebo spálit. I přesto se ale obávají, že by se mohlo stát, že nebude dostatek důkazů k zahájení vyšetřování pro podezření z vražd. Nicméně Harper dodal: „Nesmíme ale opomenout fakt, že jsme zde našli ostatky nejméně pěti dětí.“ Zatím v tomto konkrétním případě ale policisté ještě nikoho neobvinili.

/*json*/{"map":{"lat":49.9370798,"lng":-2.1862793,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.196064000724,"lng":-2.109375,"type":"11","description":"V are\u00e1lu b\u00fdval\u00e9ho intern\u00e1tu se na\u0161ly ostatky p\u011bti t\u00fdran\u00fdch d\u011bt\u00ed. "}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Ke špatnému zacházení mělo podle asi stovky vypovídajících obětí docházet v letech 1960 až 1986, tehdy byl internát uzavřen. Vyšetřování jerseyská policie zahájila teprve před dvěma roky. První poznatky, které by svědčily pro špatné zacházení s dětmi, se objevily letos 23. února, kdy vyšetřovatelé při prohledávání bývalého internátu nalezli část lidské lebky. Dnešní stopa by mohla být další, která svědčila, že na internátě skutečně docházelo k násilí na dětech.  

Stuart Syvret:

„Zneužívání bylo děsivé i bez toho, že by děti umíraly.“

Podle někdejšího ministra zdravotnictví na ostrově Jersey Stuarta Syvreta je prošetření praktik na internátě žádoucí i v případě, že by se neprokázalo, že některé z dětí zemřelo násilnou smrtí. Řekl: „Zneužívání bylo opravdu dost děsivé i bez toho, že by děti umíraly.“