Lotyši rozhodují v referendu o možnosti odvolávat parlament

Riga - V Lotyšsku dnes rozhodují pomocí referenda, zda budou mít občané právo odvolat místní stočlenný parlament (Sejm), a to kdykoli mimo regulérní parlamentní volby. Návrh má podporu levicové opozice, zatímco vládní koalice pravého středu je ostře proti. Podle pozorovatelů má referendum z důvodu pravidel hlasování jen malou šanci uspět, přestože podle průzkumů má změna podporu většiny obyvatel.

Rozhodování o změně ústavy, která by referendum o odvolání parlamentu teoreticky umožnila, začalo v 6:00 SELČ. Volební místnosti se pak mají uzavřít v 21:00 SELČ. První odhady se očekávají hodinu poté, konečné oficiální výsledky za dva týdny. Podle agentury na průzkum veřejného mínění se hlasování zúčastní asi 35 až 40 procent voličů.

Laťka, kterou budou muset překonat stoupenci „ano“, je ale nastavena velmi vysoko. Změnu ústavy by totiž musela podpořit nejméně polovina všech oprávněných voličů, což je kolem 750 000 lidí. Rozhodující se tedy bude volební účast. Za první hodinu hlasování podle ústřední volební komise vhodilo své lístky 18 940 voličů, tedy 1,28 procenta všech registrovaných.

Referendum navrhly odbory a je výrazem všeobecně rozšířené zlosti, nedůvěry i hněvu, které občané pociťují vůči politikům. Děje se tak v zemi, která sice je od roku 2004 členem Evropské unie i NATO, ale průměrná životní úroveň je v ní dost pod standardem, na nějž jsou zvyklí občané západní Evropy.

Změna ústavy by umožnila uspořádat referendum k rozpuštění zákonodárného sboru, kdyby se pro tento krok získaly podpisy desetiny voličů, kterých je na seznamech v této pobaltské republice kolem 1,5 milionu.

Lotyšský list Neatkariga Avize, který referendum nepodporuje, napsal, že pokud by k navrhovaným změnám došlo, znamenalo by to, že prakticky každá politická strana, která by byla nespokojená s výsledky voleb, by okamžitě mohla iniciovat referendum a paralyzovat politickou scénu.

Bývalý ministr zahraničí a člen nynější opozice Artis Pabriks a další zastánci změny se však domnívají, že možnost referenda by přiměla politiky si uvědomit, že se zodpovídají lidem a že musejí lépe hájit jejich zájmy a ne hlavně vlastní, jak tomu podle opozice nyní.

Příští řádné parlamentní volby by se v Lotyšsku měly konat nejdříve v roce 2010.