Edouard dorazil k Texasu, meteorologové očekávají dalších 17 bouří

Miami - K americkému státu Texas dnes dorazila tropická bouře Edouard. Pobřeží zasáhly prudké lijáky a vítr o rychlosti 105 kilometrů v hodině. Meteorologové teď předpokládají, že bouře při postupu do vnitrozemí zeslábne. Vědci z coloradské univerzity ale dnes přišli s předpovědí, že Spojené státy se mají připravit na dalších 17 tropických bouří.

 

Pátá tropická bouře nynější sezóny v Atlantickém oceánu se těsně před
dosažením texaského pobřeží východně od přístavu Galveston přiblížila síle hurikánu, kterému odpovídá vítr od rychlosti 119 kilometrů v hodině.
Edouard se pohybuje rychlostí kolem 23 kilometrů za hodinu západo-severozápadním směrem.

Guvernéři států Texas a Louisiana ráno vyhlásili částečný stav ohrožení a mobilizují Národní gardu. Lidé se přesouvali do výše položených míst. Úřady vyzvali k evakuaci na šest tisíc lidí. V ohrožení by se jich ale mohlo ocitnout téměř pět a půl milionu. Ropné společnosti preventivně evakuovaly personál rafinerií u pobřeží.

Největší obavy mají úřady z možných záplav. Na louisianském pobřeží by
mohlo spadnout až 13 centimetrů dešťových srážek, ovšem na jihovýchodě Texasu až 25 centimetrů. Meteorologové nevylučují ani vznik tornád.

Očekává se dalších devět hurikánů

Colorádská státní univerzita dnes oznámila, že v letošní hurikánové sezóně očekává ještě 17 tropických bouří. Devět z nich by se mohlo zformovat do hurikánů, z nichž pět by mohlo být nebezpečných. Průměrná sezóna má přitom jen deset bouří, z nichž šest se přemění na hurikány.

Prozatím se k pobřeží Spojených států přihnaly hurikány pouze dva - Bertha a Dolly. Přesto je letošní červenec nejbouřlivějším od roku 1851, kdy aktivita hurikánů nad Atlantikem začala měřit. Rekorní byla sezóna 2005, kdy na Spojené státy udeřilo 28 bouří a kdy jižní pobřeží ponižil hurikán Katrina.

/*json*/{"map":{"lat":33.8704156,"lng":-92.4609375,"zoom":3,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":29.29533,"lng":-94.80786,"type":"16","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/