Hirošima si připomíná výročí výbuchu atomové bomby

Hirošima - V parku Míru v Hirošimě si Japonsko připomnělo šedesáté třetí výročí výbuchu atomové bomby. Shromáždilo se tam na čtyřicet pět tisíc lidí, nechyběl ani japonský premiér Jasuo Fukuda.

Ve čtvrt na devět ráno místního času, přesně v době, kdy nad městem vybuchla bomba, se rozezněl smuteční zvon. Kromě vzpomínek na oběti byl tradičním hlavním tématem odpor proti vývoji jaderných zbraní. Starosta města Tadatoši Akiba apeloval na všechny země, aby od něj upustily. Jeho řeč si poslechli pozůstalí a ti, kteří útok přežili. Ceremoniálu se také zúčastnil čínský velvyslanec, jehož země vlastní jaderné zbraně, nebo japonský premiér Jasuo Fukuda. „Japonsko pevně stojí za protijadernými principy - odsuzujeme držení i výrobu takových zbraní,“ řekl Fukuda.

Jako připomínka ničivosti jaderných zbraní stojí v Hirošimě Atomový dóm. Budovu, která zůstala stát nejblíže od epicentra výbuchu, původně projektoval a v roce 1915 i postavil český architekt Jan Letzel. V současnosti je na seznamu světového dědictví UNESCO.

Bombu pojmenovanou Little Boy shodil americký bombardér B29 na Hirošimu 6. srpna 1945. Při explozi ihned zemřelo 80 tisíc lidí. Do konce roku se počet vyšplhal na 140 tisíc a další tisíce dál umíraly na následky ozáření. Oficiálně počet obětí už přesáhl 242 tisíc. 9. srpna svrhli Američané druhou pumu na Nagasaki. Krátce poté Japonsko ve 2. světové válce kapitulovalo.