Místo kamenování čeká čtyři Íránce jen bič a vězení

Teherán - Trest smrti ukamenováním dnes Írán zmírnil čtyřem odsouzencům na vězení a bičování. Podle soudního mluvčího probíhá zároveň revize dalších případů, kdy odsouzenci požádali o milost. Nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí změnil rozsudek ukamenování pro dva odsouzené na 10 let vězení, další dva budou bičováni.

Ukamenování je v Íránu trestem za cizoložství, prostituci nebo incest. Poslední taková poprava se uskutečnila vloni. Íránský trestní zákoník přímo stanoví velikost kamenů, které mají být při popravě použity tak, aby způsobily utrpení, ale ne okamžitou smrt.

Na popravy ukamenováním bylo v roce 2002 vyhlášeno moratorium a úřady popírají, že se kamenování nadále provádělo. Přesto byl v červenci 2007 ukamenován Džafár Kijání, který se údajně dopustil nevěry s Mukaramíh Ibrahímiovou. Žena, s níž měl muž dvě děti, byla rovněž odsouzena k ukamenování. Zabití Kijáního je první oficiálně potvrzenou popravou od vyhlášení moratoria, existují však zprávy i o dalších případech.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) v lednu zveřejnila zprávu, podle níž v současnosti čeká v Íránu na smrt ukamenováním celkem jedenáct lidí, devět žen a dva muži. AI vyzvala k okamžitému zrušení tohoto trestu.

Většinu osob odsouzených k ukamenování představují ženy. Jednou z příčin je skutečnost, že nemají rovnoprávné postavení před zákonem a soudy. Ženy jsou častěji než muži také nevzdělané, a proto mohou podepsat doznání ke zločinům, které nespáchaly. Jejich život i sexuální chování jsou pod přísným dohledem a častěji tak na ně padá podezření z nemanželského sexuálního styku.

Podle AI v Íránu v posledních letech stoupá počet poprav. V roce 2006 byl nejvyšší trest vykonán na 177 osobách, v roce 2007 už bylo v zemi zaznamenáno více než 250 poprav.