Zhroucení skalní brány v Utahu vyvolalo diskusi nad stavem českých pískovců

Utah (USA) – Národní park Arches přišel o jednu ze svých atrakcí – obrovská skalní brána Wall Arch se propadla a turistické stezky pod sebou zavalila tisíci tun kamene. Pouštní vítr rychle nahlodává i další přírodní zázraky v oblasti, s velkým napětím je očekáván pád jednoho z nejdelších přírodních mostů světa Landscape Arch, jehož délka je více než 90 metrů.

“Landscape Arch je už teď nestabilní. Zužování klenby oblouků je poměrně rychlý proces, zřícení tedy hrozí během několika let," říká Jiří Adamovič z Geologického ústavu AV ČR.

Největší skalní bránu Evropy, Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku, sledují geologové každý měsíc už více než deset let. Na začátku století se připojil automatický systém, který měří pohyby skal každých pět minut a data vědcům zpřístupňuje na internetu. Ve Spojených státech ale nechávají podobné geologické útvary zcela napospas přírodním procesům.

Pravčickou bránu však ohrožují hlavně lidé, a to nejen smogem a kyselými dešti. Za posledních 150 let turisté obrousili 70 centimetrů tlustou vrstvu materiálu a výrazně ztenčili oblouk. Ten je dnes nepřístupný.

„Dá se očekávat podobný vývoj jako u všech skalních bran ve světě, které jsou dříve nebo později předurčeny k zániku. V případě Pravčické brány nejsou ty vyhlídky tak špatné,“ vysvětluje geolog Jiří Adamovič. V odhadech délky života Pravčické brány se však vědci neshodují. Nejčastěji se mluví o stovkách až tisících let.