“Landscape Arch je už teď nestabilní. Zužování klenby oblouků je poměrně rychlý proces, zřícení tedy hrozí během několika let," říká Jiří Adamovič z Geologického ústavu AV ČR.
Největší skalní bránu Evropy, Pravčickou bránu v Českém Švýcarsku, sledují geologové každý měsíc už více než deset let. Na začátku století se připojil automatický systém, který měří pohyby skal každých pět minut a data vědcům zpřístupňuje na internetu. Ve Spojených státech ale nechávají podobné geologické útvary zcela napospas přírodním procesům.
Pravčickou bránu však ohrožují hlavně lidé, a to nejen smogem a kyselými dešti. Za posledních 150 let turisté obrousili 70 centimetrů tlustou vrstvu materiálu a výrazně ztenčili oblouk. Ten je dnes nepřístupný.
„Dá se očekávat podobný vývoj jako u všech skalních bran ve světě, které jsou dříve nebo později předurčeny k zániku. V případě Pravčické brány nejsou ty vyhlídky tak špatné,“ vysvětluje geolog Jiří Adamovič. V odhadech délky života Pravčické brány se však vědci neshodují. Nejčastěji se mluví o stovkách až tisících let.