Nejméně čtyři vojenské kontroly po cestě do čínské metropole, vjezdy do města hlídají vojáci se samopaly v ruce a obrněné transportéry jsou přímo u olympijské vesnice - tak to vypadá v Pekingu, který hlídá 180 tisíc příslušníků bezpečnostních složek.
Všichni cestující autobusem do Pekingu se musejí zaregistrovat s průkazem totožnosti. Tibeťané a Ujgurové si například ani nemohou do Pekingu koupit jízdenku. Ani řadoví Číňané ale do Pekingu nesmějí, pokud k tomu nemají opravdu vážný důvod.
Klid čínských bezpečnostních sil narušily tři útoky, při nichž bylo tento měsíc v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang zabito 31 lidí a došlo k nim navzdory posílené policejní a vojenské přítomnosti v této etnicky rozdělené provincii.
Tomáš Etzler:
„Peking je prakticky hermeticky uzavřen.“
Čínské úřady přispěchaly s obviněním separatistických extremistů v Sin-ťiangu, kteří usilují o vytvoření samostatného státu Východního Turkestánu. Ale kritici míní, že Čína hrozbu ze strany převážně muslimských etnických Ujgurů přehání, aby proti nim mohla zesílit restriktivní opatření.
Tento týden policie začala s kontrolami a prohlídkami lidí v pekingských parcích, při nichž pátrá po nožích a dalších zbraních poté, co patrně duševně narušený Číňan v sobotu ubodal amerického turistu a jeho manželku zranil. A aby kontrol v Pekingu nebylo málo, střeží ozbrojení hlídači i všechny pekingské železniční stanice.