Nový paraguayský prezident Lugo bude bojovat s korupcí, chudobou a pašeráky

Asunción - Vyvést zemi z hospodářské mizérie, bojovat proti korupci a především proti chudobě. To jsou hlavní cíle nového paraguayského prezidenta a "biskupa chudých" Fernanda Luga, který se dnes slavnostně ujal úřadu. Prezidentskou přísahu složil ve své typické naoranžovělé košili se sandály na nohou.

Šestapadesátiletý bývalý biskup římskokatolické církve vyhrál v dubnu prezidentské volby před kandidátkou republikánské vládní strany Colorado. Přerušil tak jednašedesátiletou vládu této strany. Kromě toho je dalším levicovým představitelem v čele některé z jihoamerických zemí.

Podle latinoamerikanisty Mnislava Zeleného ale Lugo není typický levičák. Sám se distancuje od radikálních vůdců, jako je venezuelský prezident Hugo Chávez, bolívijský Evo Moráles nebo nikaragujský Daniel Ortega. Kromě toho nevyhrál volby hlasy levice, ale pravicové liberální strany. Jeho cílem je především efektivní vláda, což potvrdil i tím, že straně Colorado nabídl vedení parlamentu. Lugo je teprve druhým levicovým prezidentem v historii Paraguaye, která se v roce 1989 zbavila dlouholeté diktatury Alfreda Stroessnera. Toho od 50. let podporovala právě strana Colorado.

Lugo podle paraguayské ústavy nemohl jako římskokatolický kněz prezidentský úřad zastávat; nechal se proto papežem Benediktem XVI. vypsat z církve. Po odchodu z politiky se pak vrátí do své diecéze San Pedro. „Biskup chudých“ navíc slíbil, že svůj prezidentský plat věnuje chudým.

Lugo chce především snížit chudobu v jedné z nejchudších zemí světa, odstranit nerovnováhu, bojovat proti narkomafiím, provést zemědělskou reformu a zbavit zemi pověsti ráje pašeráků a jedné z nejzkorumpovanějších zemí v Jižní Americe. Čeká ho těžký úkol, protože hospodářský nemá země podle Zeleného velký potenciál - zvláště proto, že jde o vnitrozemský stát. Podle oficiálních odhadů žije v bídě 42 procent z 6,8 milionu Paraguayců.

/*json*/{"map":{"lat":-12.2111802,"lng":-53.4375,"zoom":2,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-23.563987128451,"lng":-58.7109375,"type":false,"description":"Paraguay"}],"polylines":[],"circles":[{"lat":-23.563987128451,"lng":-58.7109375,"radius":575008,"strokeColor":"#FF0000","strokeOpacity":false,"strokeWeight":false,"fillColor":"#FF0000","fillOpacity":false}],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Lugo: \"Zatočím s chudobou, korupcí a pašeráky!\"
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24