Rusko podmínilo stažení vojsk bezpečnostními opatřeními

Moskva/Soči - Ruský prezident Dmitrij Medveděv nařídil naplňovat dohody o příměří s Gruzií, kterou dnes podepsal. Ruské jednotky se ale stáhnou z konfliktních zón v Gruzii teprve poté, co v nich budou realizována dodatečná bezpečnostní opatření. To oznámil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, aniž by chystaná opatření konkretizoval. Prezident už ale podle něj vydal příkaz k jejich přijetí příslušným úřadům.

Kromě toho Medveděv podle Lavrova pověřil ministerstva zahraničí a obrany zahájením konzultací v rámci OSN a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) s cílem zvýšení počtu zahraničních pozorovatelů, včetně vojenských, v Jižní Osetii.

Medveděv poté podle Kremlu osobně tlumočil názor telefonicky finské prezidentce Tarji Halonenové, jejíž země nyní předsedá OBSE. Halonenová prý navrhla zvýšit tamní počet vojenských pozorovatelů organizace z deseti na 100.

Vedení OSN dnes v New Yorku podle agentury AFP začalo konzultace za zavřenými dveřmi s velvyslanci USA, Ruska a Gruzie o tom, jak uvést v život uzavřenou rusko-gruzínskou dohodu. Rada bezpečnosti OSN se také dále snaží vypracovat rezoluci k zajištění trvalého míru v Gruzii.

„Dodatečný počet pozorovatelů se bude především věnovat monitorování událostí v bezpečnostní zóně a sledovat jakékoliv hrozby ze strany Gruzie, aby se zabránilo situaci, která nastala v noci ze 7. na 8. srpna,“ citovala Lavrova agentura ITAR-TASS. Tehdy se gruzínská armáda neúspěšně pokusila získat kontrolu nad separatistickou Jižní Osetií.

Rusko stále pokračuje ve vojenských operacích

Medveděv dnes podepsal dohodu o příměří s Gruzií. Šestibodový plán řešení rusko-gruzínského konfliktu kolem Jižní Osetie, předložený Francií jako předsednickou zemí EU, podepsal už v pátek gruzínský prezident Michail Saakašvili. Ruské jednotky ale stále operují na gruzínském území; mimo jiné údajně vyhodily do vzduchu klíčový železniční most západně od Tbilisi.

Podepsaná dohoda o příměří se týká výlučně příměří a odchodu ruských jednotek z území spravovaných gruzínskou vládou, naopak se netýká budoucnosti separatistických gruzínských území.

Jak řekl Lavrov, není v ní stanoven časový limit k odchodu ruských jednotek ani početní stav ruského mírového kontingentu, který podle něj zůstane ve sporných oblastech „tak dlouho, jak bude zapotřebí“.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy dnes zaslal do Tbilisi dopis, ve kterém vyjasnil podmínky dohody o příměří. Kromě jiného prý svému gruzínskému protějšku Michailu Saakašvilimu vysvětlil, že vybrané ruské mírové jednotky budou smět hlídkovat i „několik kilometrů“ mimo Jižní Osetii na gruzínském území.