OSN vyzvala k poskytnutí darů na humanitární pomoc pro Gruzii

New York - Úřad OSN pro koordinaci humanitární pomoci (UNOCHA) vyzval v pondělí mezinárodní společenství k poskytnutí darů ve výši 58,6 milionu dolarů (970 milionů korun) na humanitární pomoc pro civilisty zasažené rusko-gruzínským konfliktem. Těchto civilistů je podle úřadu více než 100 tisíc.

Peníze podle Catherine Braggové z UNOCHA poslouží k zajištění potravin, léků, čisté vody, přístřešků a hygienických potřeb 128 700 lidem, kteří kvůli bojům na Kavkazu přišli o domovy.

„Nejhorší násilí už zřejmě pominulo. Dokud se ale v oblasti nepodaří zajistit stálý mír, musíme být připraveni zareagovat na kritickou humanitární situaci,“ prohlásila Braggová. Doplnila, že už v neděli dorazila do gruzínského města Gori první zásilka humanitární pomoci.

UNOCHA zatím obdržel dary v hodnotě 23 milionů dolarů (380 milionů korun).

Do Gruzie dnes také odletí vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres, aby se osobně přesvědčil o situaci v zemi.

Gruzie se předminulý týden pokusila obnovit kontrolu nad separatistickou proruskou Jižní Osetií, která se od ní fakticky odtrhla po válce začátkem 90. let. Moskva na tento ozbrojený pokus Tbilisi odpověděla vojenskou ofenzivou nejen do Jižní Osetie, ale i na gruzínské území.