Nákaza hepatitidou B hrozí zejména ve státech centrální a jižní Afriky, v Amazonii a přilehlém Peru, v Saúdské Arábii, Mongolsku, Číně, Kazachstánu a v jihovýchodní Asii. Větší výskyt této infekce je na severu Kanady, v Moldávii a Bulharsku. Člověk očkovaný proti virové žloutence B se nenakazí žloutenkou D, protože virus „déčka“ je účinný jen spolu s „béčkem“. Dalším rizikem pro cestovatele je hepatitida C, proti ní ale není očkování. Hrozí v Asii a Africe, kde se nemoc vyskytuje až u 15 procent obyvatel. Nejvíce nakažených je v Egyptě.
Očkování proti hepatitidě B se doporučuje všem lidem, kteří v uvedených zemích budou pracovat ve zdravotnictví, jako zubaři, lékaři, ošetřovatelky či laboranti. Očkovat by se měli nechat také lidé, kteří budou v úzkém kontaktu s místním obyvatelstvem, jako učitelé, misionáři či příslušníci mírových armád. Bez očkování by neměli vyjet ani lidé, kteří plánují pohlavní styk s partnery z řad tamních obyvatel.
Zejména v rozvojových zemích by měl mít člověk u sebe sterilní stříkačky a jehly, kdyby musel vyhledat ošetření v nemocnici. Tam by měl trvat na tom, aby personál použil pouze jeho vybavení.