Jižní Osetie požádala Rusko o uznání nezávislosti

Cchcinvali - O uznání nezávislosti Jižní Osetie požádal Rusko jihoosetský prezident Eduard Kokojev. Příslušné provolání bylo schváleno na velkém shromáždění v jihoosetském správním středisku Cchinvali. Z agenturních zpráv ale nevyplývá, zda má dokument oficiální platnost a zda už byl ruskému vedení doručen. Jižní Osetie právně tvoří součást Gruzie.

V provolání se uvádí, že lid Jižní Osetie už je unaven životem v očekávání stále nových útoků „gruzínských ozbrojených hord“, že jakékoli pokusy začlenit Jižní Osetii do Gruzie se rovnají nové genocidě jihoosetského lidu a že jeho bezpečnost může být zajištěna, jen když bude mezinárodně uznána státní nezávislost Jižní Osetie.

O oficiální uznání nezávislosti se ve středu rozhodla požádat Rusko i další gruzínská separatistická provincie - Abcházie. Rusko oznámilo, že je připraveno ji uznat.

Gruzie dnes v reakci na jihoosetské a abchazské požadavky uznání nezávislosti poukázala na riziko „kolonizace“ obou těchto území Ruskem. Tajemník národní rady gruzínské bezpečnosti Alexandr Lomaja řekl, že Rusko je poslední země na světě, která by si přála skutečnou abchazskou a osetskou nezávislost. Za jediný cíl Ruska v celé této záležitosti označil „potrestání“ Gruzie za její prozápadní politiku a snahu dostat se do Severoatlantické aliance (NATO). Aliance tento týden rozhodla, že kvůli ruskému postupu v Gruzii zmrazí s Ruskem styky.

V obou separatistických provinciích se dnes konaly demonstrace za nezávislost těchto území. V abchazském Suchumi se sešlo asi 50 tisíc lidí, několik tisíc lidí manifestovalo i v jihoosetském Cchinvali.

Rusové se z Gruzie stahují, ale pomalu

Ruské jednotky se na základě dohody o příměří stahují z gruzínského území, které obsadily během bojů o Jižní Osetii. Gruzie ale zatím zprávy o hromadném stahování Rusů nepotvrdila. Mluvčí Pentagonu Bryan Whitman prohlásil, že nejsou žádné důkazy nějakého podstatného ruského stahování a že dosavadní pohyby ruských sil jsou minimální. Finský ministr zahraničí Alexander Stubb, jehož země nyní předsedá Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), dnes ve Tbilisi řekl, že ruské stahování je pomalé, ale že klid zbraní je dodržován a „věci se uklidnily“. Prohlásil rovněž, že mise vojenských pozorovatelů OBSE, jejíž vyslání do Gruzie bylo schváleno tento týden, bude na místě do pondělka.

Gruzínská autonomní republika Jižní Osetie vyhlásila na počátku 90. let minulého století nezávislost na Gruzii. První válka si tu vyžádala 1000 mrtvých a 10 tisíc obyvatel uprchlo. Od roku 1992 zajišťují stabilitu v oblasti smíšené rusko-gruzínsko-osetské mírové sbory. Jižní Osetie je etnicky spojena s ruskou Severní Osetií, většina obyvatel má ruské pasy.