Evropská unie vyhrála olympiádu

Brusel - Sedmadvacítka posbírala v Pekingu nejvíc medailí, se ziskem 87 zlatých je tak premiantem letošní olympiády. Ani tandem Čína-USA s 51, respektive 36 nejcennějšími kovy unii neporazil. Údaje posbírané po závěrečném ceremoniálu XXIX. her letní olympiády jsou miniprojektem německé PR společnosti Euro-Informationen. Ukázalo se, že země Evropské unie jsou šampionem i v celkovém medailovém souhrnu. Rozdrtily rivaly ze stupňů vítězů 280:100:110.

„Je to vítězství sportu, lidství a společnosti pro všechny občany unie,“ okomentoval úsměvnou statistiku francouzský prezident a formální předseda EU Nicolas Sarkozy. Sarkozy nezapomněl zahrát na evropskou strunku ani při blahopřejném dopisu francouzskému olympijskému výboru, kde se o společném evropském sportovním snažení rovněž zmínil.

Recesisté dříve dokonce poslali Sarkozymu žádost o ustavení společné unijní sportovní asociace, která by pod vlajkou s dvanácti hvězdami reprezentovala unii na olympijských hrách. Je to tak smělá úvaha?

S odmítavou reakcí ale okamžitě přispěchal předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge: „Takové snahy jdou proti základním principům olympijského hnutí, ohrožují tak národní suverenity zemí.“