Čtyři nové meteostanice pomohou českým polárníkům

Praha – Na Špicberkách stojí čtyři nové meteorologické stanice. Brněnský klimatolog Kamil Láska je nainstaloval v okolí vznikající české polární stanice. Vědci v Arktidě by díky meteostanicím měli mít k dispozici podrobné informace o počasí a klimatických podmínkách poblíž základny.

Stanici na Špicberkách zorganizovala Jihočeská univerzita. K vědeckým účelům upravuje bývalou chatu lovců ledních medvědů na severu centrálního zálivu Isfjord. Vědci tam chtějí zkoumat především biologickou pestrost Arktidy, zejména špicberské rostliny. Důležitou součástí jejich práce je také výzkum podnebí.

„Zkoumáme nejen samotné počasí, ale i další data, jako například celkovou vlhkost nebo teplotu půdy a jejího podloží,“ uvedl Kamil Láska. Vědce na Špicberkách zajímá také ústup arktického ledovce. Podle Lásky chtějí polárníci postavit další jednu nebo dvě meteorologické stanice.

Špicberská stanice bude druhá česká polární základna. Již dříve vznikla antarktická stanice Johanna Gregora Mendela, kterou spravuje Masarykova univerzita. Tamní vědci se zabývají především takzvanými antarktickými oázami, tedy místy, kde vzniká život po ústupu ledovců.