Súdánská armáda zabíjela v uprchlickém táboře

Chartúm - Sedmadvacet mrtvých a desítky raněných si vyžádal útok súdánských vládních jednotek na uprchlický tábor Kalma v Dárfúru. Podle mluvčího armády vojáci údajně vnikli do tábora, aby pátrali po zbraních, ale obyvatelé Kalmy se proti nim postavili a začali po nich střílet. Nepotvrzené zprávy z jiných zdrojů dokonce hovoří o 32 mrtvých a 105 zraněných. Podle humanitárních pracovníků byla na ošetřovně v táboře poskytnuta pomoc nejméně 65 postřeleným osobám, většinou ženám a dětem. OSN je incidentem vážně znepokojena.

Tábor Kalma je dlouhodobým útočištěm pro asi 90 tisíc lidí, kteří uprchli ze svých domovů na západě Súdánu před vleklými boji mezi povstalci, vládními silami a milicemi. Vláda obviňuje kruhy podporující ozbrojené povstalce, že se uchýlily právě do tábora Kalma. Obyvatelé tábora naopak tvrdí, že vláda straní milicím, které na Kalmu neustále útočí.

Většinou černošští povstalci v Západním Dárfúru se chopili zbraní v roce 2003. Obvinili chartúmskou vládu z lhostejnosti k násilnostem, které na domorodém obyvatelstvu páchaly arabské milice džandžauí. Humanitární krize v regionu zasáhla čtyři miliony lidí. Konflikt si podle OSN dosud vyžádal přes 300 tisíc mrtvých a vyhnal z domovů na dva a půl milionu osob. Mezinárodní trestní soud tyto zločiny označil za genocidu, z níž obvinil súdánského prezidenta Umara Hasana Ahmada Bašíra.
Súdán
Súdán